| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto może ubiegać się o zaliczkowy zwrot podatku VAT

Kto może ubiegać się o zaliczkowy zwrot podatku VAT

Firma posiada status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT od 8 marca. 12 marca dokonaliśmy zakupu budynku wraz z gruntem, w którym to budynku zamierzamy prowadzić opodatkowaną działalność gospodarczą. Budynek wraz z gruntem ma wartość brutto 450 000 zł (345 000 zł netto). Stanowi on nasz środek trwały. Sprzedaż opodatkowaną zamierzamy rozpocząć od maja 2006 r., ale chcielibyśmy wystąpić o zaliczkowy zwrot VAT. Czy mamy do tego prawo?

RADA
Tak, spełniają Państwo warunki do tego, aby wystąpić do swojego urzędu skarbowego o zaliczkowy zwrot podatku VAT z tytułu zakupionego środka trwałego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Ustawodawca przewidział możliwość ubiegania się o zaliczkowy zwrot podatku VAT dla podatników, którzy nie dokonali żadnej sprzedaży opodatkowanej lub czynności, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski.
Z treści pytania Czytelnika wynika, iż warunki te zostały przez niego spełnione. Jednocześnie nabył on środek trwały o wartości 450 000 zł – i z tego tytułu chciałby wystąpić o zwrot podatku VAT w formie zaliczki. Zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje na pisemny wniosek podmiotu uprawnionego do uzyskania zwrotu. Aby podatnik mógł skorzystać z prawa do zwrotu VAT w takim trybie, powinien spełnić określone przepisami warunki. Warunki te muszą zostać spełnione jednocześnie. Ustawodawca wymienił je enumeratywnie w ustawie o VAT w art. 93. A zatem przed wystąpieniem z wnioskiem powinny być spełnione następujące warunki:
• podmiot wnioskujący został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i nie wykonał czynności opodatkowanych, z wyjątkiem:
a) importu towarów,
b) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
c) importu usług,
d) nabycia towarów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5, czyli chodzi o dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca towarów;
• wartość nabytych towarów bez podatku naliczonego, zaliczanych do środków trwałych i wartości niematerialnych, w okresie po dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego wynosi nie mniej niż 250 000 zł;
• podmiot uprawniony uregulował w całości należność za nabyte towary i usługi objęte zwrotem kwoty podatku naliczonego, a w przypadku importu towarów zapłacił podatek należny od tego importu;
• podmiot złożył oświadczenie, że:
a) nabyte towary i usługi służyć będą do czynności opodatkowanych lub do czynności, których miejsce dostawy lub świadczenia znajduje się poza Polską (art. 86 ust. 8 pkt 1), jeśli zostaną wykonane nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania ostatniej faktury stwierdzającej nabycie tych towarów lub usług albo w przypadku importu towarów – od dnia otrzymania ostatniego dokumentu celnego,
b) w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania czynności, o których mowa w lit. a), do końca następnego roku nie będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego od podatku określonego w art. 113 ust. 1 lub 8.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »