| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie należy opodatkować usługi remontowe świadczone przez ryczałtowca w Niemczech

Gdzie należy opodatkować usługi remontowe świadczone przez ryczałtowca w Niemczech

Jednoosobowa firma świadczy usługi remontowo-budowlane w Polsce i jest opodatkowana na zasadzie ryczałtu oraz korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT. Siedziba i miejsce zamieszkania właściciela mieszczą się w Polsce. Obecnie firma chce świadczyć swoje usługi remontowe (wykończenie wnętrz, kładzenie glazury itp.) w Niemczech. Jak należy opodatkować takie usługi? Czy ma tu zastosowanie nieograniczony obowiązek podatkowy?

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jednak w przypadku osiągania przez podatnika przychodów opodatkowanych w kraju wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych metoda wyłączenia z progresją z art. 27 ust. 8 updof nie będzie miała zastosowania.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne posiada ściśle zdefiniowane stawki ryczałtu dla określonego rodzaju działalności. Ustawodawca nie przewidział tu żadnego odstępstwa dla podatników osiągających przychody z usług wykonywanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
(+) Jeżeli przychody z działalności wykonywanej na terytorium Niemiec będą podlegały opodatkowaniu w Niemczech, wówczas w Polsce będą zwolnione od opodatkowania i pozostaną bez wpływu na stawki ryczałtu ewidencjonowanego określone dla przychodów z działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce.
Przychody te będą brane pod uwagę jedynie w przypadku osiągnięcia przez podatnika przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Posłużą wówczas do obliczenia stopy procentowej podatku dla dochodów podlegających opodatkowaniu w kraju.

Przykład
Pan Bartosz Majewski prowadzi jednoosobową firmę świadczącą usługi remontowe. Z działalności gospodarczej w Polsce opłaca ryczałt ewidencjonowany.
W 2005 r. zarejestrował działalność gospodarczą również w Niemczech w zakresie tych samych usług. Wynajął tam lokal na siedzibę firmy oraz zatrudnił pracowników.
Ponieważ w Niemczech pan Bartosz prowadzi swoją działalność poprzez zakład w znaczeniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, więc dochody z tej działalności będą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech, według wewnętrznych przepisów tego państwa. W Polsce te dochody będą zwolnione z opodatkowania, dlatego nie będą miały wpływu na wysokość ryczałtu płaconego w Polsce.

• art. 5, art. 7, art. 24 ust. 2 umowy z 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku – Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90
• art. 3 ust. 1, art. 4a, art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK