| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie należy opodatkować usługi remontowe świadczone przez ryczałtowca w Niemczech

Gdzie należy opodatkować usługi remontowe świadczone przez ryczałtowca w Niemczech

Jednoosobowa firma świadczy usługi remontowo-budowlane w Polsce i jest opodatkowana na zasadzie ryczałtu oraz korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT. Siedziba i miejsce zamieszkania właściciela mieszczą się w Polsce. Obecnie firma chce świadczyć swoje usługi remontowe (wykończenie wnętrz, kładzenie glazury itp.) w Niemczech. Jak należy opodatkować takie usługi? Czy ma tu zastosowanie nieograniczony obowiązek podatkowy?

RADA
Przychody ze świadczenia usług remontowych w Niemczech przez polskiego przedsiębiorcę będą opodatkowane w Niemczech wtedy, gdy działalność ta wykonywana będzie przez położony tam zakład. Jeśli działalność nie będzie wykonywana w tej formie, wówczas przychody ze świadczenia tych usług będą podlegać opodatkowaniu w Polsce – razem z innymi przychodami podatnika.

UZASADNIENIE
Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym są objęte osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce. Polega on na tym, że osoby takie podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jednak przy ustalaniu zakresu obowiązku podatkowego należy wziąć pod uwagę postanowienia umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których Polska jest stroną.
Zasady opodatkowania zysków polskich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Niemiec (i odwrotnie) reguluje art. 7 umowy z 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.
(+) Zyski z przedsiębiorstwa umawiającego się państwa mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że działalność w drugim umawiającym się państwie prowadzona jest w formie zakładu. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim umawiającym się państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Oznacza to, że przychody z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej na terenie Niemiec będą podlegały opodatkowaniu w Niemczech tylko w sytuacji, gdy podatnik prowadzi tę działalność przez położony na terytorium Niemiec zakład.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Polsko-niemiecka umowa definiuje „zakład” jako stałą placówkę, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa.
Natomiast kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania reguluje art. 24 ust. 2 lit. a) powyższej umowy. Na podstawie tego przepisu dochody osiągnięte w Niemczech i tam opodatkowane podlegają zwolnieniu od opodatkowania w Polsce. Dochód ten jest jednak uwzględniany przy ustalaniu stawki podatku mającej zastosowanie do pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
Gdyby podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania osiągnął w roku podatkowym inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach, wówczas dochody osiągnięte na terytorium Niemiec posłużyłyby jedynie do ustalenia stopy procentowej (art. 27 ust. 8 updof), według której podatnik miałby obowiązek obliczyć podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK