| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z zaginionej faktury w razie braku jej duplikatu

Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z zaginionej faktury w razie braku jej duplikatu

Zaginęła faktura. Sprzedawca odmawia nam wystawienia duplikatu, ponieważ twierdzi, że fakturę odebraliśmy, posiada bowiem nasze potwierdzenie tego faktu. Faktura zaginęła oczywiście z naszej winy, bo rzeczywiście ją odebraliśmy, ale podczas przeprowadzki zaginęła. Jak teraz powinniśmy postąpić, czy mamy prawo odliczyć podatek naliczony i wystawić jakiś wewnętrzny dokument?

RADA
Niestety, nie mają Państwo prawa odliczenia podatku z tej zaginionej faktury, jeżeli nie macie w zamian za nią duplikatu bądź faktury korygującej. Jedynym rozwiązaniem, jakie można Państwu zaproponować, jest domaganie się wystawienia duplikatu faktury. Sprzedawca nie ma jednak bezwzględnego obowiązku jego wystawienia.

UZASADNIENIE
Podstawą odliczenia podatku naliczonego VAT jest oryginał faktury VAT, dokumentu celnego. Brak dokumentu – oryginału faktury, faktury korygującej albo ich duplikatu – czyni niemożliwym odliczenie podatku naliczonego. Wynika to wprost z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, w którym czytamy, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Wynika z tego jednoznacznie, iż podstawą do obniżenia podatku należnego jest faktura VAT. Na podstawie § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. W związku z tym duplikat faktury, jak też faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze VAT, stanowiąc na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Podsumowując: w przypadku braku faktury lub duplikatu faktury podatnik nie ma możliwości odliczenia wynikającego z niej podatku naliczonego. Niezrozumiałe jest natomiast stanowisko sprzedawcy, który odmawia Państwu wystawienia duplikatu pierwotnej faktury. Nie ma jednak podstaw prawnych, aby zmusić takiego sprzedawcę do wystawienia duplikatu.

• art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 193, poz. 1617
• § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Magdalena Jabłecka
specjalista w zakresie VAT,
pracownik redakcji


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »