| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy na wpłatę 40% wartości mieszkania. Jest to mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jestem tzw. najemcą, a inni - partycypantami. Właścicielem mieszkania jest oczywiście TBS. Czy w tym przypadku mogę odliczyć od dochodu, w PIT-D, odsetki od tego kredytu? Czy jest istotne ewentualne skorzystanie przeze mnie z odliczenia w poprzednich latach, czy też nie ma to żadnego znaczenia?

Tym samym nie można uznać, że wydatki na zaciągnięcie tego kredytu zostały poniesione na jeden z celów wymienionych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulujących zasady korzystania z ulgi odsetkowej.
(-) Wobec niespełnienia warunków do skorzystania z tej ulgi odsetki od tego kredytu nie będą wykazane w PIT-D jako podlegające odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym.
Potwierdzają to również organy podatkowe. Jednoznacznie stwierdził to np. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 20 kwietnia 2004 r., nr DF/415-14/2004. Podkreślił on, że:
(…) odsetki z tytułu kredytu zaciągniętego w celu partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, prowadzonej przez TBS, nie mogą zostać odliczone od dochodu, ponieważ nie stanowią wydatków poniesionych na żaden z celów wymienionych w ww. art. 26b ust. 1 ustawy podatkowej. Fakt, że podatnik nie poniósł wydatków na cele określone w ww. przepisie, potwierdza rodzaj tytułu prawnego uprawniający go do zajmowania przedmiotowego lokalu mieszkalnego – umowa najmu.
Identyczne stanowisko w tej sprawie zajął również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 24 marca 2004 r., nr ZPD-411-165/2004.

• art. 26b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK