| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy na wpłatę 40% wartości mieszkania. Jest to mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jestem tzw. najemcą, a inni - partycypantami. Właścicielem mieszkania jest oczywiście TBS. Czy w tym przypadku mogę odliczyć od dochodu, w PIT-D, odsetki od tego kredytu? Czy jest istotne ewentualne skorzystanie przeze mnie z odliczenia w poprzednich latach, czy też nie ma to żadnego znaczenia?

Tym samym nie można uznać, że wydatki na zaciągnięcie tego kredytu zostały poniesione na jeden z celów wymienionych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulujących zasady korzystania z ulgi odsetkowej.
(-) Wobec niespełnienia warunków do skorzystania z tej ulgi odsetki od tego kredytu nie będą wykazane w PIT-D jako podlegające odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym.
Potwierdzają to również organy podatkowe. Jednoznacznie stwierdził to np. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 20 kwietnia 2004 r., nr DF/415-14/2004. Podkreślił on, że:
(…) odsetki z tytułu kredytu zaciągniętego w celu partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, prowadzonej przez TBS, nie mogą zostać odliczone od dochodu, ponieważ nie stanowią wydatków poniesionych na żaden z celów wymienionych w ww. art. 26b ust. 1 ustawy podatkowej. Fakt, że podatnik nie poniósł wydatków na cele określone w ww. przepisie, potwierdza rodzaj tytułu prawnego uprawniający go do zajmowania przedmiotowego lokalu mieszkalnego – umowa najmu.
Identyczne stanowisko w tej sprawie zajął również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 24 marca 2004 r., nr ZPD-411-165/2004.

• art. 26b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »