REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób należy zaewidencjonować zapłacony podatek od środków transportu

REKLAMA

Czy podatek od środków transportu zapłacony 15 lutego należy uznać w całości za koszt uzyskania przychodu w lutym, czy zaksięgować go na rozliczenia międzyokresowe kosztów i w lutym uznać część przypadającą na dany miesiąc?
RADA
Podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportu są zaliczane do podatków kosztowych i uiszcza się je za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, np. za pierwsze półrocze lub za cały rok. Jeżeli kwota podatku stanowi dla podmiotu kwotę istotną (zasada istotności), zarachowane koszty rodzajowe powinny być rachunkowo rozliczane w czasie, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Natomiast jeżeli podatek nie jest kwotą istotną (w rozumieniu polityki rachunkowości stosowanej w spółce), można go jednorazowo w całości zaliczyć w koszty w miesiącu, w którym go zapłacono.

UZASADNIENIE
Jednostki gospodarcze w trakcie prowadzenia działalności uzyskują przychody i ponoszą koszty związane z ich uzyskaniem. Wielkości te wpływają na wynik finansowy i dlatego muszą być odpowiednio zakwalifikowane do poszczególnych okresów obrachunkowych.
Omawiane pojęcia zostały zdefiniowane w art. 3 ustawy o rachunkowości:
• przychody i zyski to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli,
• koszty i straty to uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
Również do celów podatkowych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, jeśli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Sposób, w jaki jednostka powinna zakwalifikować przychody i koszty do okresu obrachunkowego, wyrażają dwie zasady rachunkowości (art. 6 ust. 1 i 2):
• zasada memoriału, określająca, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty,
• zasada współmierności mówiąca o tym, że dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu obrotowego będą zaliczane koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.
Jednostki gospodarcze obowiązuje również zasada periodyzacji, z której wynika obowiązek prowadzenia ewidencji gospodarczej z podziałem na okresy sprawozdawcze, których one dotyczą. Oznacza to, że jednostka powinna przedstawiać ewidencję za okresy miesięczne, którym przyporządkowuje faktycznie uzyskane przychody i poniesione koszty.
UWAGA!
W omawianym przypadku decydujące znaczenie ma zasada istotności. Zgodnie z nią jednostka może w ramach przyjętych zasad rachunkowości stosować uproszczenia, jeśli nie wywiera to istotnego wpływu na jasny i rzetelny obraz sytuacji majątkowej, finansowej oraz wynik finansowy jednostki. W praktyce przyjmuje się, że progiem istotności jest m.in. niższa z dwóch wartości: 1–2% sumy bilansowej lub 0,5–1% przychodów ze sprzedaży.

Przykład
15 lutego 2006 r. jednostka zapłaciła podatek od środków transportu za okres od stycznia do czerwca 2006 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Operacje gospodarcze:
1. PK – w styczniu zaksięgowano bierne rozliczenia międzyokresowe, jako prawdopodobne zobowiązanie z tytułu podatku od środków transportu 1000
2. Decyzja o naliczeniu podatku od środków transportu za okres od stycznia do czerwca 2006 r. (złożenie deklaracji DT-1 do urzędu gminy) 6000
3. PK – przeksięgowano koszty rodzajowe 6000
4. WB – spłata zobowiązań z tytulu podatku od środków transportu 6000
5. PK – odpisano w koszty podatek od środków transportu przypadający w lutym 1000
6. PK – odpisano w koszty podatek od środków transportu przypadający w marcu 1000
7. PK – odpisano w koszty podatek od środków transportu przypadający w kwietniu 1000
8. PK – odpisano w koszty podatek od środków transportu przypadający w maju 1000
9. PK – odpisano w koszty podatek od środków transportu przypadający w czerwcu 1000

Grażyna Voss
asystent w Katedrze Rachunkowości WSB w Toruniu

• art. 3, 4 i 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA