| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć umowę o dzieło z osobą mającą miejsce zamieszkania na Ukrainie

Jak rozliczyć umowę o dzieło z osobą mającą miejsce zamieszkania na Ukrainie

Podpisaliśmy umowę o dzieło ze studentem - obywatelem Ukrainy, który czasowo przebywał w Polsce od marca 2005 r. do 7 lutego 2006 r. Nie ma on certyfikatu rezydencji i nie występował o niego. Czy to są wystarczające dane? Czy mam rozliczyć go na formularzu IFT, z podaniem adresu ukraińskiego?

RADA
Ponieważ student nie przedstawił certyfikatu rezydencji, należało pobrać od jego dochodów z umowy o dzieło podatek według stawki 20% i wykazać go na formularzu IFT-1/IFT-1R.

UZASADNIENIE
Dochody z umowy o dzieło są dochodami z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 updof). Nie są one wymienione w konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. W związku z tym ma zastosowanie art. 21 ust. 1 tej konwencji.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd pochodzą, a które nie zostały wymienione w tej konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie.
A zatem dochody z umowy o dzieło zawartej ze studentem mającym miejsce zamieszkania na Ukrainie podlegają zgodnie z tą konwencją opodatkowaniu na Ukrainie.
Również gdyby przyjąć, że jego działalność na podstawie umowy o dzieło ma samodzielny charakter, dochody z tej działalności będą opodatkowane w państwie jego zamieszkania, tj. na Ukrainie (art. 14 ust. 1 konwencji).
Byłoby inaczej, gdyby student posiadał w Polsce stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona byłaby działalność jego przedsiębiorstwa (art. 5 tej konwencji). Wówczas jego dochody podlegałyby opodatkowaniu w Polsce. Zakładam jednak, że taka sytuacja nie miała miejsca.
Należy zwrócić uwagę, że do opodatkowania osiągniętych w Polsce dochodów ukraińskiego studenta mają zastosowanie także polskie przepisy podatkowe.
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Stanowi o tym art. 3 ust. 2a updof. Ponadto na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 updof podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez te osoby przychodów z umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 updof) pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Niepobranie podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe tylko pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem, zwanym „certyfikatem rezydencji”, wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej (art. 29 ust. 2 updof).
Jeżeli zatem student nie przedstawił certyfikatu, płatnikowi w Polsce nie pozostaje nic innego jak pobranie podatku według stawki 20%. Jednocześnie ponieważ student ma miejsce zamieszkania na Ukrainie, płatnik jest obowiązany rozliczyć go na formularzu IFT-1/IFT-1R, z podaniem adresu ukraińskiego. Wykazuje na nim podatek pobrany według stawki 20%.

• art. 5, art. 14 ust. 1, art. 21 ust. 1 konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku – Dz.U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269
• art. 3 ust. 2a, art. 13 pkt 8, art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Krzysztof Lis
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »