| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy dokonywać wyceny składników majątku wyrażonych w walutach obcych i jakie składniki podlegają tej wycenie

Kiedy należy dokonywać wyceny składników majątku wyrażonych w walutach obcych i jakie składniki podlegają tej wycenie

Jak często trzeba dokonywać wyceny składników majątku wyrażonych w walutach obcych i jakie składniki podlegają tej wycenie? W jaki sposób powinno się dokonać wyceny? Jaką wartość waluty należy przyjąć jako historyczną (punkt odniesienia) do wyceny?

Wycena wierzytelności w walutach jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż pod uwagę bierzemy również charakter wierzytelności. Każde zmniejszenie wartości należności jest dla nas kosztem finansowym. Zmniejszenie zobowiązania jest odnoszone na przychody. Sytuację zilustrujemy przykładami wyceny na koniec okresu. Warto pamiętać, że pożyczki wyceniamy w taki sam sposób jak resztę zobowiązań (zostały one wyróżnione tylko ze względu na znaczący udział w sumie bilansowej).

Przykład 2
Wartość historyczna należności handlowych wyrażonych w euro – 18 000 zł,
Wartość należności wyrażona w walucie – 4500 euro,
Kurs euro na dzień bilansowy – 3,8598 zł,
Wartość należności w euro na dzień bilansowy – 4500 × 3,8598 = 17 369,10 zł,
Powstały koszt finansowy – 18 000 – 17 369,10 = 630,90 zł.
Ewidencja księgowa:
– różnice z wyceny
Wn „Koszty finansowe”,
Ma „Należności wyrażone w EUR”.

Przykład 3
Wartość historyczna zobowiązań handlowych wyrażonych w euro – 18 000 zł,
Wartość należności wyrażona w walucie – 4500 euro,
Kurs euro na dzień bilansowy – 3,8598 zł,
Wartość należności w euro na dzień bilansowy – 4500 × 3,8598 = 17 369,10 zł,
Powstały przychód finansowy – 18 000 – 17 369,10 = 630,90 zł.
Ewidencja księgowa:
– różnice z wyceny
Ma „Przychody finansowe”
Wn „Zobowiązania wyrażone w EUR”.

W przykładach 2 i 3 dokonaliśmy ewidencji na kontach korygujących, tak aby w księgach widoczna była historyczna wartość naszych należności i zobowiązań. Wartość zobowiązań i należności, która wejdzie do bilansu, to w obu przypadkach 17 369,10 zł. W przykładach 2 i 3 widać wyraźnie, że spadek kursu zadziałał na naszą korzyść w przypadku zobowiązań i równocześnie spowodował zmniejszenie wartości naszych należności.
Ważnym pojęciem przy wycenie jest „wartość historyczna”. Generalnie za wartość historyczną aktywów i pasywów uważamy wartość, po jakiej zostały one wprowadzone do ksiąg rachunkowych. Wartością historyczną dla należności będzie kurs wyceny, po którym zaksięgowano wystawianą fakturę (średni kurs NBP z dnia sprzedaży). Dla zobowiązań kursem historycznym może być kurs średni NBP, a także kurs ustalony na zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie (najczęściej przedsiębiorstwa stosują kurs podany na dokumencie SAD). W przypadku kursu historycznego kurs waluty na rachunkach to kurs, po jakim dana waluta została wprowadzona do ksiąg, najczęściej kurs z dnia wpływu waluty. Wartość historyczna jest widoczna w księgach przez kilka lat obrotowych w przypadku stosowania kont korygujących, dlatego też polecam ten sposób księgowania jako bardziej czytelny.

Magdalena Kotowicz
specjalista w dziedzinie finansów przedsiębiorstw

• art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK