| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wspólne rozliczenie

Wspólne rozliczenie

Dwa lata temu adoptowaliśmy córkę mojej siostry, która zginęła w wypadku. Dziewczynka przez cały ubiegły rok otrzymywała rentę rodzinną. ZUS dokonał rozliczenia jej dochodów na formularzu PIT-40A. Czy, składając wspólnie z mężem zeznanie roczne, mamy obowiązek doliczyć do własnych dochodów również te uzyskane przez dziecko z tytułu renty?

ODPOWIEDŹ
Tak. Jeśli dziecko uzyskało dochody, co do zasady, rodzice muszą je doliczyć do własnych dochodów i rozliczyć w składanym zeznaniu rocznym.

Wyjaśnienie
Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają sposób opodatkowania dochodów dzieci z dochodami rodziców lub osób samotnie wychowujących dzieci. Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Wyjątki dotyczą uzyskiwanych przez małoletnich dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku – one nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców. A zatem doliczanie dochodów małoletnich dzieci zostało uzależnione od sytuacji prawnej dziecka. Zaliczanie takie jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do dochodów małoletnich dzieci własnych lub przysposobionych. Dziećmi własnymi są zstępni pierwszego stopnia. Natomiast przez dzieci przysposobione należy rozumieć takie osoby małoletnie, w stosunku do których sąd wydał orzeczenie o przysposobieniu ich przez przysposabiającego. Osoby, które wychowują małoletnie dzieci zarówno własne, jak i adoptowane, powinny doliczyć dochody tych dzieci do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym. Jednak warunkiem, od którego zależy istnienie tego obowiązku, jest prawo dysponowania dochodami dzieci. A zatem, jeśli macie Państwo prawo dysponowania środkami dziecka, które uzyskuje z tytułu renty rodzinnej, powinniście doliczyć je do dochodów własnych.

Piotr Michałowski

odstawa prawna
• art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »