| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zakwalifikować zbieżne rodzajowo środki trwałe

Jak zakwalifikować zbieżne rodzajowo środki trwałe

Jak do celów amortyzacji zakwalifikować stację demontażu pojazdów? Składa się ona z terenu utwardzonego betonem, z przegrodami sektora składowania odpadów samochodowych. Natomiast pod stacją demontażu jest separator substancji ropopochodnych. Czy należy oddzielnie ująć separator i sektor składowiska, czy traktować je jako całość?

RADA
Zbieżność rodzajowa wymienionych elementów i ich funkcjonalne powiązanie przemawiają za łącznym potraktowaniem ich jako środka trwałego. W Klasyfikacji Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Z opisu wynika, że funkcję stacji demontażu sektor składowiska i zbiornik spełniają razem, dlatego poprawna będzie decyzja o ich połączeniu w jeden środek trwały.

UZASADNIENIE
W zakresie klasyfikacji obowiązuje zasada, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.
W danym przypadku należy korzystać z Klasyfikacji Środków Trwałych.
Sektor składowiska i separator są oddzielnymi środkami trwałymi, które zgodnie z KŚT należą do tej samej grupy klasyfikacji.
Na podstawie opisu wydaje się, że sektor składowiska odpadów można zakwalifikować do powierzchni magazynowych z rodzaju 104 „Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe”. Z kolei zbiornik na ciecze ropopochodne jednoznacznie można sklasyfikować jako zbiornik na ciecze w tym samym rodzaju 104.
Wobec faktu zbieżności rodzajowej obu składników majątkowych w klasyfikacji KŚT jako rodzaj 104 ostateczna decyzja, czy traktować separator i zbiornik jako jeden obiekt inwentarzowy czy oddzielnie, należy do kierownika jednostki. Rodzajowa zbieżność wymienionych elementów, a także ich funkcjonalne powiązanie przemawiają za łącznym potraktowaniem ich jako jednego środka trwałego.
Każda jednostka określa samodzielnie w swojej polityce rachunkowości, jak ewidencjonować i klasyfikować środki trwałe, z zachowaniem przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów podatkowych.
Zbiorniki i silosy oraz magazyny podziemne, zbiorniki i komory podziemne z rodzaju 104 KŚT podlegają 4,5-procentowej rocznej stawce amortyzacyjnej w podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie sklasyfikowano je w podatku od osób fizycznych.
UWAGA!
Ani do sektora składowiska, ani do zbiornika nie można zastosować degresywnej metody amortyzacji.
Warto wiedzieć, że zgodnie z komunikatem Prezesa GUS w sprawie wydawania informacji dotyczących standardów klasyfikacji, w przypadku wątpliwości można zwrócić się do służb statystycznych. Wyznaczony do tego celu został Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, tel. 93-179.

Krzysztof Jan Majczyk
doradca podatkowy
•załącznik nr 1 – Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
•część III rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych – Dz.U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2589
•art. 16k i 16j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK