| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy nakłady na wynajęty lokal mogą być zakwalifikowane do inwestycji w obcych środkach trwałych

Kiedy nakłady na wynajęty lokal mogą być zakwalifikowane do inwestycji w obcych środkach trwałych

Spółka podpisała umowę najmu lokalu oraz poniosła nakłady na jego wykończenie (płytki, glazura, chodniki i inne) w kwocie 9900 zł. Cała kwota nakładów zostanie zwrócona przez wynajmującego w ratach miesięcznych, w wysokości odpowiadającej kwocie miesięcznej raty czynszu, czyli 900 zł. Czy poniesione nakłady należy zakwalifikować do inwestycji w obcych środkach trwałych?

RADA
Nie. W tym przypadku poniesionych nakładów nie można zakwalifikować u najemcy do inwestycji w obcych środkach trwałych, ponieważ wydatki te ponosi wynajmujący.

UZASADNIENIE
W pytaniu nie zostały precyzyjnie podane warunki umowy najmu dotyczące rozliczeń stron umowy z tytułu wydatków na wykończenie lokalu. Można jednak wywnioskować, że wydatki najemcy na wykończenie lokalu będą ponoszone w zastępstwie wynajmującego. Dlatego rozliczenie finansowe między stronami umowy nastąpi poprzez potrącenie wzajemnych i wymagalnych wierzytelności.
Takie postępowanie będzie zgodne z przepisami art. 676 Kodeksu cywilnego. Jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący w braku odmiennej umowy może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenie za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Jak wynika z pytania, wynajmujący jeszcze w trakcie trwania umowy najmu zwróci wydatki na wykończenie lokalu. Oznacza to, że wydatków nie można ująć jako inwestycji w obcych środkach trwałych.
Ulepszenia w obcych środkach trwałych, zgodnie z ustawą o rachunkowości, należą do środków trwałych, dlatego muszą one spełniać następujące wymogi:
• ich przewidywany okres ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok,
• są kompletne,
• są zdatne do użytku,
• są przeznaczone na potrzeby jednostki.
Należy zwrócić uwagę na określenie „przeznaczone na potrzeby jednostki”. Jeżeli nakłady na wykończenie byłyby przeznaczone na potrzeby najemcy, wtedy zgodnie zarówno z definicją środków trwałych, jak i z warunkami klasyfikacji leasingu finansowego, najemca powinien wykazać lokal w swoich aktywach trwałych, a wynajmujący zaliczać do aktywów trwałych jako należności.
W danej sytuacji należy jednak stwierdzić, że lokal jest źródłem korzyści ekonomicznych w formie fakturowanego czynszu u wynajmującego.
Zapisy księgowe
1. Faktura za czynsz (900 zł):
Wn konto „Koszty usług obcych” – czynsz 900
Ma konto „Zobowiązania z tytułu czynszu” 900
2. Potrącenie wzajemne w okresie 11 miesięcy:
Wn konto „Należności od wynajmującego” 900
Ma konto „Zobowiązania z tytułu czynszu” 900

Teresa Fołta
biegły rewident

• art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• art. 676, art. 694 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1438

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »