| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć środki trwałe w księgach rachunkowych przy przechodzeniu na pełną księgowość

Jak ująć środki trwałe w księgach rachunkowych przy przechodzeniu na pełną księgowość

Od 2006 r. spółka przechodzi na pełną księgowość. W jaki sposób należy ująć w bilansie otwarcia środki trwałe i wyposażenie? Jak powinno się wykazać środki trwałe, których wartość w momencie nabycia była niższa niż 3500 zł i które zostały odpisane w całości w koszty po oddaniu ich do użytku?

– 3 samochody osobowe o wartości początkowej 36 000 zł, 25 000 zł oraz 40 000 zł, dotychczasowe umorzenie wynosi odpowiednio: 6000 zł, 15 000 zł oraz 10 000 zł,
– wyposażenie biurowe: meble o wartości początkowej 7500 zł, dotychczasowe umorzenie wynosi 5000 zł,
– zespoły komputerowe o wartości początkowej 9000 zł, w całości umorzone,
– 2 biurka i 4 krzesła o wartości początkowej 1500 zł i 600 zł, które zostały umorzone po oddaniu do użytku.
Po dokonaniu inwentaryzacji jednostka powinna otworzyć poszczególne konta i zaewidencjonować środki trwałe. Ewidencja następuje na podstawie dokumentu PK – polecenie księgowania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fragment bilansu otwarcia:
A. Aktywa trwałe
II. Rzeczowe aktywa trwałe
1. Środki trwałe
a) urządzenia techniczne i maszyny 10 000
b) środki transportu 70 000
c) inne środki trwałe 2500

Gyöngyvér Takáts
specjalista w zakresie rachunkowości

•  art. 19, art. 28 ust. 1 pkt 1 i art. 31 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »