| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej podatek od środków transportu

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej podatek od środków transportu

Spółka wzięła w leasing operacyjny samochód ciężarowy. Firma otrzymała fakturę na ratę leasingową, na której wykazano podatek od środków transportowych i naliczono od niego 22% VAT. Czy VAT naliczony od podatku od środków transportowych na ww. fakturze podlega odliczeniu?

Ponieważ w omawianej sytuacji mamy do czynienia z samochodem ciężarowym w rozumieniu ustawy o VAT, to całość podatku naliczonego, wynikającego z faktury, podlega odliczeniu od podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym.
Również gdy opłata z tytułu podatku jest wyodrębniona, to organy podatkowe uznają, że podatek stanowi także obrót, gdyż jest ściśle związany ze świadczoną usługą (w rozumieniu ustawy o VAT) i jest częścią należności otrzymywanej z tytułu świadczenia usługi. W konsekwencji, zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Skoro opłata z tytułu podatku stanowi obrót podlegający opodatkowaniu VAT, to tym samym można odliczyć podatek naliczony od tego podatku.

• art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 29 ust. 2, art 86 ust. 2, ust. 4 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »