| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej podatek od środków transportu

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej podatek od środków transportu

Spółka wzięła w leasing operacyjny samochód ciężarowy. Firma otrzymała fakturę na ratę leasingową, na której wykazano podatek od środków transportowych i naliczono od niego 22% VAT. Czy VAT naliczony od podatku od środków transportowych na ww. fakturze podlega odliczeniu?

RADA
W przedmiotowej sprawie przeanalizowania wymaga treść zawartej umowy leasingowej. Jeśli umowa przewiduje, że w ramach wynagrodzenia z tytułu używania samochodu będzie ujęty także – poza ceną wynikającą z kalkulacji opłat leasingowych – podatek od środków transportowych, to trzeba to potraktować jako całość wynagrodzenia podlegającą opodatkowaniu VAT. Korzystający może więc odliczyć na podstawie ogólnej zasady podatek naliczony od tej usługi.
Odrębnej oceny wymaga sytuacja, gdy podatek jest refakturowany oddzielnie. Teoretycznie sytuacją kuriozalną jest opodatkowanie VAT kwoty podatku od środków transportowych, zawartego na fakturze w związku z zawartą umową leasingu. Jednakże praktyka i sposób oceny tego zagadnienia przez organy podatkowe, zawarte w szeregu interpretacjach, optują za opodatkowaniem – i tym samym prawem do odliczenia.

UZASADNIENIE
Umowy leasingu operacyjnego oznaczają umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący. Wobec tego w obowiązującym stanie prawnym ustawa o podatku od towarów i usług kwalifikuje tę czynność jako świadczenie usług. W okresie objętym umową leasingu jedna ze stron – leasingobiorca – używa w sposób czasowy towaru stanowiącego własność leasingodawcy, a podstawową formą wynagrodzenia za tę usługę jest czynsz (rata) i inne płatności, wynikające z zawartej umowy, udokumentowane fakturą.
WAŻNE!
Leasing operacyjny jest to taka forma leasingu, która nie przewiduje, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostaje przeniesione na korzystającego.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – powstaje zatem odnośnie do poszczególnych rat leasingowych.
W przypadku usługobiorców użytkujących samochody ciężarowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze podatnikowi przysługuje odliczenie całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących uiszczenie należnej raty leasingowej lub innych płatności wynikających z zawartej umowy. Jeżeli więc umowa cywilnoprawna przewiduje, że w skład czynszu, oprócz raty leasingowej, będącej ceną wynikającą z kalkulacji opłaty leasingowej, wchodzą inne płatności, opłaty i podatki, to należy potraktować to jako całość wynagrodzenia. Całość podlega opodatkowaniu, wobec czego podatek naliczony z tego tytułu podlega odliczeniu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK