| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Nabyłam towar w Czechach. Jak wystawić fakturę polską dla potrzeb podatku dochodowego i VAT? Faktura od dostawcy jest wystawiona w euro. Jak rozliczyć transport? Towar jest przywieziony własnym samochodem. Jak rozliczyć delegację właściciela firmy? Nie korzystam z hotelu, pobyt trwał 12 godzin. Za granicą zamawiałem tylko obiad w restauracji.

Faktura zakupu w kwocie netto, czyli 7933 zł, powinna zostać zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10, która jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Jeżeli faktura została zapłacona gotówką 7 kwietnia 2006 r., wówczas nie wystąpi potrzeba rozliczania różnic kursowych pomiędzy dniem zarachowania a dniem zapłaty. Jednak w przeciwnym przypadku, gdy płatność za towar nastąpi w terminie późniejszym, wówczas należy wyliczyć różnice kursowe.
PRZYKŁAD
Zaksięgowano w koszty fakturę za towar wystawioną 3 kwietnia na kwotę 5000 euro.
Kurs średni (euro) NBP z dnia zarachowania kosztu, czyli z 3 kwietnia 2006 r., wyniósł 3,9250 zł.
Obciążono koszty w kwocie 5000 euro × 3,9250 zł = 19 625 zł.
Podatnik zapłacił za tę fakturę 7 kwietnia 2006 r. według kursu sprzedaży (euro) banku, z którego usług podatnik korzysta, 3,9665 zł.
Zatem właściwy koszt faktury to 5000 euro × 3,9665 zł = 19 832,50 zł.
Podatnik powinien skorygować wcześniejszy zapis w kolumnie 10 w dacie płatności i powiększyć koszty zakupionego towaru o kwotę 207,50 zł.
Rozliczenie podróży służbowej właściciela firmy
Wydatki związane ze służbowymi wyjazdami właściciela firmy zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wyszczególnione jako niestanowiące takich kosztów. W opisanej w pytaniu sytuacji podróż służbowa związana jest z wyjazdem w celu dokonania zakupu towaru. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 52 updof nie uważa się za koszt uzyskania przychodów:
wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Z powyższego wynika, że diety ponad określony w tych przepisach limit nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie rozporządzenia „o podróżach służbowych” za niepełną dobę podróży trwającą ponad 8 do 12 godzin przedsiębiorcy przysługuje 1/2 diety, która na terenie Czech wynosi 33 euro za dobę.
PRZYKŁAD
Podatnik wyjechał po towar 7 kwietnia 2006 r. o godzinie 5 rano z miejscowości Duszniki Zdrój do Czech i wrócił do kraju po 11 godzinach.
Kurs euro z 7 kwietnia 2006 r. wynosi 3,9665 zł.
Dieta za całą dobę 33 euro × 3,9665 zł = 130,89 zł

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK