| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Nabyłam towar w Czechach. Jak wystawić fakturę polską dla potrzeb podatku dochodowego i VAT? Faktura od dostawcy jest wystawiona w euro. Jak rozliczyć transport? Towar jest przywieziony własnym samochodem. Jak rozliczyć delegację właściciela firmy? Nie korzystam z hotelu, pobyt trwał 12 godzin. Za granicą zamawiałem tylko obiad w restauracji.

Faktura zakupu w kwocie netto, czyli 7933 zł, powinna zostać zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10, która jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Jeżeli faktura została zapłacona gotówką 7 kwietnia 2006 r., wówczas nie wystąpi potrzeba rozliczania różnic kursowych pomiędzy dniem zarachowania a dniem zapłaty. Jednak w przeciwnym przypadku, gdy płatność za towar nastąpi w terminie późniejszym, wówczas należy wyliczyć różnice kursowe.
PRZYKŁAD
Zaksięgowano w koszty fakturę za towar wystawioną 3 kwietnia na kwotę 5000 euro.
Kurs średni (euro) NBP z dnia zarachowania kosztu, czyli z 3 kwietnia 2006 r., wyniósł 3,9250 zł.
Obciążono koszty w kwocie 5000 euro × 3,9250 zł = 19 625 zł.
Podatnik zapłacił za tę fakturę 7 kwietnia 2006 r. według kursu sprzedaży (euro) banku, z którego usług podatnik korzysta, 3,9665 zł.
Zatem właściwy koszt faktury to 5000 euro × 3,9665 zł = 19 832,50 zł.
Podatnik powinien skorygować wcześniejszy zapis w kolumnie 10 w dacie płatności i powiększyć koszty zakupionego towaru o kwotę 207,50 zł.
Rozliczenie podróży służbowej właściciela firmy
Wydatki związane ze służbowymi wyjazdami właściciela firmy zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wyszczególnione jako niestanowiące takich kosztów. W opisanej w pytaniu sytuacji podróż służbowa związana jest z wyjazdem w celu dokonania zakupu towaru. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 52 updof nie uważa się za koszt uzyskania przychodów:
wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Z powyższego wynika, że diety ponad określony w tych przepisach limit nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie rozporządzenia „o podróżach służbowych” za niepełną dobę podróży trwającą ponad 8 do 12 godzin przedsiębiorcy przysługuje 1/2 diety, która na terenie Czech wynosi 33 euro za dobę.
PRZYKŁAD
Podatnik wyjechał po towar 7 kwietnia 2006 r. o godzinie 5 rano z miejscowości Duszniki Zdrój do Czech i wrócił do kraju po 11 godzinach.
Kurs euro z 7 kwietnia 2006 r. wynosi 3,9665 zł.
Dieta za całą dobę 33 euro × 3,9665 zł = 130,89 zł
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »