| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Nabyłam towar w Czechach. Jak wystawić fakturę polską dla potrzeb podatku dochodowego i VAT? Faktura od dostawcy jest wystawiona w euro. Jak rozliczyć transport? Towar jest przywieziony własnym samochodem. Jak rozliczyć delegację właściciela firmy? Nie korzystam z hotelu, pobyt trwał 12 godzin. Za granicą zamawiałem tylko obiad w restauracji.

RADA
W opisanym w pytaniu przypadku mamy do czynienia z WNT, pod warunkiem że nabywcą towaru jest podatnik VAT. W związku z tym należy wystawić fakturę wewnętrzną. Kwotę faktury wyrażoną w euro należy przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury dostawcy. Musi Pani także naliczyć podatek należny, który stanowi jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu. Kosztu przywozu własnym samochodem towaru z Czech nie uwzględnia się w podstawie opodatkowania dla celów VAT. Wartość diet właściciela, wyliczoną w sposób opisany poniżej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Z przedstawionej sytuacji wnioskuję, że nabywca jest podatnikiem VAT, a nabywane towary służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika. Oznacza to, że znajdą tu zastosowanie przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Rozliczenie WNT w pkpir
Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zalicza się do niej m.in. wydatki dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT. W tym przypadku nabywca towaru sam dokonuje transportu własnym samochodem, dlatego nie ma potrzeby wyliczania i doliczania tego kosztu do podstawy opodatkowania. Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku WNT, podatnik (nabywca towaru z Czech) zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, a także wykazania w niej podatku należnego od wartości zakupionych towarów. W związku z tym należy przeliczyć kwotę faktury wyrażoną w euro na złote według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury dostawcy.
PRZYKŁAD
Faktura od kontrahenta czeskiego została wystawiona z datą 7 kwietnia 2006 r. na kwotę 2000 euro. Kurs euro z tego dnia wynosił 3,9665 zł.
2000 euro × 3,9665 zł = 7933 zł
7933 zł × 22% = 1745,26 zł (VAT)
Faktura wewnętrzna powinna być wystawiona na kwotę 7933 zł netto, 1745,26 zł podatek należny VAT, łącznie wartość brutto 9678,26 zł.
Wówczas, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 i ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli istnieje związek pomiędzy dokonanym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, kwota podatku należnego z tytułu WNT stanowi kwotę podatku naliczonego.
WAŻNE!
Wystawiona faktura wewnętrzna powinna zostać zaksięgowana w rejestrze sprzedaży VAT, aby wykazać podatek należny. Powinna także zostać zaksięgowana w rejestrze zakupu WNT jako podatek naliczony.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK