| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Nabyłam towar w Czechach. Jak wystawić fakturę polską dla potrzeb podatku dochodowego i VAT? Faktura od dostawcy jest wystawiona w euro. Jak rozliczyć transport? Towar jest przywieziony własnym samochodem. Jak rozliczyć delegację właściciela firmy? Nie korzystam z hotelu, pobyt trwał 12 godzin. Za granicą zamawiałem tylko obiad w restauracji.

RADA
W opisanym w pytaniu przypadku mamy do czynienia z WNT, pod warunkiem że nabywcą towaru jest podatnik VAT. W związku z tym należy wystawić fakturę wewnętrzną. Kwotę faktury wyrażoną w euro należy przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury dostawcy. Musi Pani także naliczyć podatek należny, który stanowi jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu. Kosztu przywozu własnym samochodem towaru z Czech nie uwzględnia się w podstawie opodatkowania dla celów VAT. Wartość diet właściciela, wyliczoną w sposób opisany poniżej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Z przedstawionej sytuacji wnioskuję, że nabywca jest podatnikiem VAT, a nabywane towary służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika. Oznacza to, że znajdą tu zastosowanie przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Rozliczenie WNT w pkpir
Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zalicza się do niej m.in. wydatki dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT. W tym przypadku nabywca towaru sam dokonuje transportu własnym samochodem, dlatego nie ma potrzeby wyliczania i doliczania tego kosztu do podstawy opodatkowania. Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku WNT, podatnik (nabywca towaru z Czech) zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, a także wykazania w niej podatku należnego od wartości zakupionych towarów. W związku z tym należy przeliczyć kwotę faktury wyrażoną w euro na złote według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury dostawcy.
PRZYKŁAD
Faktura od kontrahenta czeskiego została wystawiona z datą 7 kwietnia 2006 r. na kwotę 2000 euro. Kurs euro z tego dnia wynosił 3,9665 zł.
2000 euro × 3,9665 zł = 7933 zł
7933 zł × 22% = 1745,26 zł (VAT)
Faktura wewnętrzna powinna być wystawiona na kwotę 7933 zł netto, 1745,26 zł podatek należny VAT, łącznie wartość brutto 9678,26 zł.
Wówczas, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 i ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli istnieje związek pomiędzy dokonanym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, kwota podatku należnego z tytułu WNT stanowi kwotę podatku naliczonego.
WAŻNE!
Wystawiona faktura wewnętrzna powinna zostać zaksięgowana w rejestrze sprzedaży VAT, aby wykazać podatek należny. Powinna także zostać zaksięgowana w rejestrze zakupu WNT jako podatek naliczony.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK