| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak należy opodatkować zakup praw autorskich od osoby prawnej mającej siedzibę w Austrii oraz od firmy zarejestrowanej na Słowacji? Faktury za przeniesienie praw autorskich do wydania książki otrzymaliśmy z Austrii oraz z firmy na Słowacji. Czy musimy żądać certyfikatów rezydencji z obydwu państw, aby zwolnić należności z opodatkowania?

Przykład
Spółka z o.o. przekazała należności z tytułu praw autorskich osobom prawnym w Austrii i na Słowacji.
Należność przekazana w marcu 2006 r. do Austrii wynosiła równowartość brutto 10 000 zł. Od kwoty tej w momencie jej wypłaty spółka z o.o. powinna pobrać podatek w wysokości 500 zł (5% × 10 000 zł). W związku z tym do Austrii przekazana będzie kwota netto 9500 zł (10 000 zł – 500 zł).
Należność z praw autorskich przekazana w marcu 2006 r. na Słowację wynosiła równowartość brutto 20 000 zł.
Od tej kwoty w momencie jej wypłaty spółka z o.o. powinna pobrać podatek w wysokości 1000 zł (5% × 20 000 zł).
W związku z tym na Słowację przekazana będzie kwota netto 19 000 zł (20 000 zł – 1000 zł).
W rozpatrywanej sytuacji firma zakupująca prawa autorskie jest obowiązana, jako płatnik, pobrać w dniu dokonania wypłaty należności za prawa autorskie – zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Jako płatnik obowiązana jest przekazać kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek. Należy go wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Do tego urzędu skarbowego należy także przesłać deklarację o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników podatku dochodowego od osób prawnych, niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (CIT-10).
Ponadto firma jako płatnik jest obowiązana przekazać podatnikom w Austrii i na Słowacji oraz wyżej wymienionemu urzędowi skarbowemu informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (IFT-2/IFT-2R).
Na pisemny wniosek podatników z Austrii lub Słowacji płatnik będzie obowiązany do sporządzenia tej informacji i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.

• art. 12 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z 13 stycznia 2004 r. – Dz.U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921
• art. 12 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 18 sierpnia 1994 r. – Dz.U. z 1996 r. Nr 30, poz. 131
• art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 21 ust. 2, art. 26 ust. 1, 3, 3a i 3b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Krzysztof Lis
konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »