| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

Mam firmę, która zajmuje się zakwaterowaniem pracowników. Dostaję od firmy A zlecenie na zakwaterowanie 50 osób i zapewnienie im wyżywienia (w tym obiad, napoje). Nie posiadam swojego hotelu. Ludzi umieszczam w prywatnych kwaterach i hotelach. Otrzymuję faktury VAT za wyżywienie i noclegi. Czy zgodnie z ustawą o VAT mam prawo odliczyć podatek naliczony od zakwaterowania i wyżywienia? Firmie A wystawiam fakturę VAT na całość usługi na 7%.

RADA
W pytaniu nie zostało wskazane, jakie usługi Pan świadczy. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć, czy może Pan odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakup usług zakwaterowania i wyżywienia. Prawo do odliczenia podatku przysługiwałoby Panu w przypadku świadczenia usług turystyki, w skład których wchodzą usługi zakwaterowania lub wyżywienia. Warunkiem jest, aby usugi turystyki nie były opodatkowane od marży. Jeżeli natomiast jest Pan pośrednikiem w świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia, to nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku.

UZASADNIENIE
Co do zasady, świadczenie usług podlegających opodatkowaniu uprawnia do odliczenia VAT od wydatków poniesionych przy ich świadczeniu. Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że firma sama nie świadczy usług zakwaterowania, tylko w zasadzie pośredniczy w świadczeniu tych usług. Usługi identyfikowane są na potrzeby podatku od towarów i usług za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (PKWiU). Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są w Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 63.30.12 (usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów, miejsc zakwaterowania i wycieczek z kompleksowym programem imprez). Skoro nie posiada Pan własnych miejsc zakwaterowania, to nie jest możliwe, aby świadczył Pan usługi polegające na zakwaterowaniu.
To samo dotyczy usług wyżywienia. W zasadzie Pana działalność polega na zakupie tych usług i ich odprzedaży na rzecz Pana zleceniodawcy. Przepisy o VAT nie regulują kwestii odprzedaży usług, tak jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży towarów. Powinien Pan przede wszystkim określić rzeczywisty zakres świadczonych przez siebie usług i dostosować sposób rozliczania podatku do faktycznego stanu. Jeżeli mają one charakter pośrednictwa, to należy ze zlecającym je zawrzeć stosowną umowę. Przy świadczeniu usług pośrednictwa faktury za wykonanie usług zakwaterowania i wyżywienia powinny być wystawiane bezpośrednio na nabywcę tych usług. Pan natomiast powinien wystawiać faktury na zleceniodawcę, na kwotę prowizji z tytułu pośrednictwa w świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia. Dla pośrednika podstawę opodatkowania stanowi kwota prowizji, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota prowizji podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%.
Pośrednikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie usług, w których on pośredniczy. Może natomiast odliczyć VAT z faktur dokumentujących poniesione koszty związane ze świadczeniem usług pośrednictwa, np. koszty usług telekomunikacyjnych, koszt transportu itp.

• art. 8, art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »