| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak przeliczyć kwotę na fakturze w przypadku wpłaty zaliczki w euro

Jak przeliczyć kwotę na fakturze w przypadku wpłaty zaliczki w euro

Kontrahent unijny wpłacił w euro zaliczkę na poczet zamówionego zlecenia. W ciągu 7 dni od daty wpłaty muszę zafakturować tę zaliczkę. Według jakiego kursu wystawiam fakturę - czy z dnia wpłaty zaliczki, czy z dnia wystawienia faktury?

RADA

Kwotę zaliczki należy przeliczyć po kursie właściwym na dzień wystawienia faktury, pod warunkiem że faktura była wystawiona we właściwym terminie. Przeliczenia należy dokonać po kursie średnim NBP ogłoszonym dla euro na dzień wystawienia faktury, a jeżeli na ten dzień kurs nie został ogłoszony, trzeba uwzględnić kurs ostatnio ogłoszony.
Fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki należy wystawić w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy z tytułu przyjęcia od kontrahenta zaliczki powstaje w dniu jej otrzymania. Jeżeli naruszono 7-dniowy termin wystawienia faktury, wartość zaliczki należy przeliczyć po średnim kursie NBP ogłoszonym na dzień jej otrzymania. Warto pamiętać, że na gruncie podatku dochodowego fakt przyjęcia zaliczki nie powoduje powstania przychodu. Stanie się to dopiero wtedy, gdy przychód z tytułu wykonania zlecenia będzie można uznać za należny.

• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 266, poz. 2239
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798
• art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »