| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy sprzedaż przez Internet należy ewidencjonować w kasie fiskalnej

Kiedy sprzedaż przez Internet należy ewidencjonować w kasie fiskalnej

Nasza spółka prowadzi sprzedaż internetową, również osobom fizycznym. Czy mamy obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej? Na każdą dokonaną sprzedaż wysyłkową wystawiamy fakturę VAT. Jeżeli byłby obowiązek ewidencjonowania, to w którym momencie należałoby tego dokonać? Spółka posiada również sklep w siedzibie firmy, gdzie jest kasa fiskalna i jest ewidencjonowana sprzedaż osobom fizycznym dokonującym zakupu w sklepie.

RADA
Sprzedaż wysyłkowa za pomocą Internetu korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Warunkiem jest, aby zapłata w całości nastąpiła za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.

UZASADNIENIE
Należy zauważyć, że podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Wyjątkiem od tej zasady jest sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu. Fakturę tę wystawia się również, gdy taka osoba fizyczna nie zażąda jej wystawienia.
Podatnicy ci są jednak obowiązani prowadzić ewidencję tego obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże przewidziano zwolnienie z tego obowiązku ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Z takiego zwolnienia korzysta również dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.
WAŻNE!
Od 1 kwietnia 2006 r. ze zwolnienia można korzystać także w przypadku, gdy płatność jest dokonywana czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową.
Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest, aby:
•  z dowodów płatności jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła;
•  podatnicy korzystający z niego nie rozpoczęli ewidencjonowania sprzedaży tych towarów (świadczenia usług) przed 1 kwietnia 2006 r.;
•  prowadzona była szczegółowa ewidencja dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.
Podatnik jest zatem zwolniony z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących obrotu z tytułu sprzedaży wysyłkowej, w sytuacji gdy zapłata za towar wpływa na jego rachunek bankowy – zarówno bezpośrednio od osoby fizycznej będącej odbiorcą towarów, jak i wówczas, gdy przelew wpływa na rachunek bankowy podatnika od firmy kurierskiej. Pod warunkiem, rzecz jasna, spełnienia powyższych wymogów. Spółka dla zastosowania tego zwolnienia musi dysponować dowodami, pozwalającymi na identyfikację poszczególnych wpłat z konkretnymi wysyłkowymi dostawami towarów oraz danymi konkretnych odbiorców.
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy wykorzystaniu kas rejestrujących występuje jednak w przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, gdy należności za tę sprzedaż nie wpływają na rachunek bankowy podatnika, a objęte są kompensatą należności.

• art. 106 ust. 4–5, art. 111 ust. 1, ust. 7 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 2 pkt 1, § 3 ust. 1 pkt 4, poz. 43 zał. do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 51, poz. 375

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK