| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy rozliczyć zaliczkę, jeśli dostawa towarów nastąpi po kilku miesiącach od jej wpływu

Kiedy rozliczyć zaliczkę, jeśli dostawa towarów nastąpi po kilku miesiącach od jej wpływu

Kiedy można odliczyć podatek VAT z faktury VAT, dokumentującej zaliczkę na zakup maszyn produkcyjnych, które następnie będą wciągnięte do ewidencji środków trwałych, jeśli dostawa maszyn nastąpi po czterech miesiącach po dokonanej przedpłacie? Fakturę otrzymaliśmy w kwietniu. Kiedy możemy ją odliczyć?

RADA
Podatek VAT naliczony z faktury VAT, dokumentującej pobranie zaliczki, podlega w deklaracji podatkowej VAT-7 rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury, tj. w rozliczeniu za kwiecień bądź za miesiąc następny.

UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Czytelnika stanu faktycznego wynika, że jest on podatnikiem podatku od towarów i usług i zakupił maszyny produkcyjne, które następnie ma zamiar wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Dostawa tych środków trwałych nastąpi jednak dopiero po czterech miesiącach.
Zgodnie z generalną zasadą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur zakupu VAT. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku, określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.
Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT).
ZAPAMIĘTAJ!
Przy fakturze potwierdzającej dokonanie zaliczki na zakup środka trwałego dla skorzystania z prawa do odliczenia nie ma znaczenia fakt, iż podatnik nie ma prawa do rozporządzania towarem – art. 86 ust. 12 ustawy o VAT. W przypadku jednak gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanej, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy – art. 86 ust. 19 ustawy o VAT.
Podsumowując, należy zatem stwierdzić, iż w przypadku otrzymania faktury dokumentującej pobraną zaliczkę na zakup środka trwałego podatnik ma prawo do jej odliczenia. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym nie wykonano żadnej czynności opodatkowanej, kwotę podatku naliczonego przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b, art. 86 ust. 10 i 11, art. 86 ust. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Ewa Michalak
specjalista w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »