| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak i kiedy wprowadzić towar handlowy do ewidencji środków trwałych

Jak i kiedy wprowadzić towar handlowy do ewidencji środków trwałych

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Jeden z samochodów, kupiony w styczniu, wpisaliśmy do ewidencji środków trwałych w kwietniu. Jego wartość przekroczyła 3500 zł. Kiedy powinniśmy skorygować koszty uzyskania przychodów: w miesiącu zakupu czy miesiącu przekwalifikowania samochodu?

RADA
W tym przypadku korekta kosztów podatkowych powinna nastąpić w miesiącu wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych. Samochód należy wyksięgować z zakupu towarów handlowych, a następnie wpisać do ewidencji środków trwałych, w wartości początkowej równej cenie zakupu.

UZASADNIENIE
Składnik majątku zaliczony do środków trwałych powinien być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia go do używania. Zatem dopiero od momentu przekazania składnika majątku do używania, a co się z tym wiąże – wpisania go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, mamy do czynienia ze środkiem trwałym.
(+)
Oznacza to, że nie ma potrzeby korygowania kosztów w chwili zakupu samochodu.
W momencie przekazania samochodu do używania na potrzeby działalności podatnika należy wyksięgować jego wartość z kosztów i wpisać do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wyksięgowania z księgi podatkowej można dokonać np. na podstawie takiego dowodu księgowego:
Konieczność dokonania wspomnianej w pytaniu wcześniejszej korekty kosztów uzyskania przychodów dotyczy sytuacji, gdy podatnik nabędzie lub wytworzy we własnym zakresie środek trwały o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł i ze względu na przewidywany przez niego okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczy go do środków trwałych, natomiast faktyczny okres używania przekroczy rok. Zasada ta nie dotyczy zatem towarów handlowych, lecz jedynie składników wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej i nieprowadzonych do ewidencji środków trwałych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W przypadku opisanym w pytaniu mamy do czynienia z nabyciem składnika majątku w wyniku kupna. Wartość początkową będzie więc stanowiła cena kupna, wynikająca z faktury zakupu. Należy pamiętać, że za cenę nabycia uważamy kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Wartość tę należy pomniejszyć o kwotę podatku od towarów i usług. Jeśli jednak podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony lub zwrot różnicy podatku, wówczas VAT powiększa wartość początkową środka trwałego.
Przypomnijmy, że w odniesieniu do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% m.in. kwoty podatku określonej w fakturze zakupu, nie więcej jednak niż 6000 zł. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem działalności jest:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK