| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Spółka z o.o. w Polsce prowadzi sprzedaż wysyłkową towaru (mebli) dla odbiorców - wyłącznie osób fizycznych. Do faktur jest naliczany podatek VAT obowiązujący w Niemczech (16%), wpłacany do urzędu w Niemczech. Sprzedaż jest księgowana w cenie netto. Pozostałe podatki (dochodowy itd.) są wpłacane w Polsce. Czy od podatku VAT wpłacanego w Niemczech należy również wpłacić w Polsce podatek dochodowy 19%?

Pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje więc zarówno „podatek od towarów i usług” obowiązujący na terenie Polski, jak i „podatek od wartości dodanej”, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 2 pkt 11), tj. podatek nakładany na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem polskiego podatku od towarów i usług.
Z uwagi na tożsamość podatku od wartości dodanej oraz podatku od towarów i usług podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) co podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, na mocy którego do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, należy odnieść także do podatku od wartości dodanej.
Ministerstwo Finansów opowiedziało się w tym piśmie za zastosowaniem wykładni celowościowej oraz systemowej, której skutkiem jest możliwość zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 9 updop do podatku VAT bez względu na jego nazwę przyjętą w danym państwie.
Trzeba więc opowiedzieć się za prawidłowością wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym nie ma konieczności płacenia w Polsce podatku dochodowego od VAT należnego zawartego w cenie towaru lub usługi w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak zaznaczyć, iż odpowiedź na interpelację poselską nie jest dla podatników ani organów podatkowych wiążąca, nie jest także oficjalną interpretacją Ministerstwa Finansów.

• art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Marcin Sikora
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »