| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Spółka z o.o. w Polsce prowadzi sprzedaż wysyłkową towaru (mebli) dla odbiorców - wyłącznie osób fizycznych. Do faktur jest naliczany podatek VAT obowiązujący w Niemczech (16%), wpłacany do urzędu w Niemczech. Sprzedaż jest księgowana w cenie netto. Pozostałe podatki (dochodowy itd.) są wpłacane w Polsce. Czy od podatku VAT wpłacanego w Niemczech należy również wpłacić w Polsce podatek dochodowy 19%?

Pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje więc zarówno „podatek od towarów i usług” obowiązujący na terenie Polski, jak i „podatek od wartości dodanej”, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 2 pkt 11), tj. podatek nakładany na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem polskiego podatku od towarów i usług.
Z uwagi na tożsamość podatku od wartości dodanej oraz podatku od towarów i usług podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) co podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, na mocy którego do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, należy odnieść także do podatku od wartości dodanej.
Ministerstwo Finansów opowiedziało się w tym piśmie za zastosowaniem wykładni celowościowej oraz systemowej, której skutkiem jest możliwość zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 9 updop do podatku VAT bez względu na jego nazwę przyjętą w danym państwie.
Trzeba więc opowiedzieć się za prawidłowością wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym nie ma konieczności płacenia w Polsce podatku dochodowego od VAT należnego zawartego w cenie towaru lub usługi w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak zaznaczyć, iż odpowiedź na interpelację poselską nie jest dla podatników ani organów podatkowych wiążąca, nie jest także oficjalną interpretacją Ministerstwa Finansów.

• art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Marcin Sikora
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »