| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Spółka z o.o. w Polsce prowadzi sprzedaż wysyłkową towaru (mebli) dla odbiorców - wyłącznie osób fizycznych. Do faktur jest naliczany podatek VAT obowiązujący w Niemczech (16%), wpłacany do urzędu w Niemczech. Sprzedaż jest księgowana w cenie netto. Pozostałe podatki (dochodowy itd.) są wpłacane w Polsce. Czy od podatku VAT wpłacanego w Niemczech należy również wpłacić w Polsce podatek dochodowy 19%?

RADA
Nie ma obowiązku uznawania za przychód podatkowy kwot należnego podatku od wartości dodanej z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Stanowisko to podzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Jest to konsekwencją uznania przez Ministra Finansów poprawności stosowania wykładni celowościowej i systemowej w odniesieniu do art. 12 ust. 4 pkt 9 updop.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na pytanie Czytelnika należy rozpocząć od tego, że przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne. Interpretując ten przepis dosłownie, należałoby dojść do wniosku, że przychodem podatnika jest cała kwota brutto, którą otrzymuje na przykład z tytułu dokonywanej sprzedaży. Aby jednak wyeliminować taką sytuację, ustawodawca wprowadził przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, który zawiera wyłączenie z obowiązku opodatkowania dotyczące należnego podatku od towarów i usług.
W związku z tym nie budzi wątpliwości, że w przypadku dokonywania w kraju sprzedaży i otrzymywania z jej tytułu zapłaty w kwocie brutto, zawierającej należny podatek od towarów i usług, jako przychód podatkowy powinna zostać potraktowana jedynie kwota netto zapłaty.
Wątpliwości podatników budziła natomiast sytuacja, która mogła powstać, gdy są oni zarejestrowani dla celów podatku od wartości dodanej (VAT) w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej i tam płacą ten podatek, który również otrzymują w kwocie należności brutto. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza bowiem z kategorii przychodów jedynie podatek od towarów i usług. Traktując jednak przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dosłownie, należałoby uznać, iż dotyczy on jedynie polskiego VAT, gdyż jedynie ten podatek posiada nazwę „podatek od towarów i usług”. W innych krajach VAT nazywa się bowiem inaczej, a właściwym uregulowaniem byłoby określenie, iż wyłączony z opodatkowania jest należny podatek od towarów i usług oraz należny podatek od wartości dodanej, zapłacony na przykład w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej.
W związku z niejasną sytuacją wielu podatników w powyższej kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Finansów. W piśmie stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską Ministerstwo Finansów 24 listopada 2005 r. wyjaśniło, że:
W polskim systemie prawnym podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest odpowiednikiem podatku od wartości dodanej, funkcjonującego w innych państwach Unii Europejskiej. (…)
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »