| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Czy przychód ze sprzedaży zagranicznej obejmuje zapłacony za granicą VAT

Spółka z o.o. w Polsce prowadzi sprzedaż wysyłkową towaru (mebli) dla odbiorców - wyłącznie osób fizycznych. Do faktur jest naliczany podatek VAT obowiązujący w Niemczech (16%), wpłacany do urzędu w Niemczech. Sprzedaż jest księgowana w cenie netto. Pozostałe podatki (dochodowy itd.) są wpłacane w Polsce. Czy od podatku VAT wpłacanego w Niemczech należy również wpłacić w Polsce podatek dochodowy 19%?

RADA
Nie ma obowiązku uznawania za przychód podatkowy kwot należnego podatku od wartości dodanej z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Stanowisko to podzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Jest to konsekwencją uznania przez Ministra Finansów poprawności stosowania wykładni celowościowej i systemowej w odniesieniu do art. 12 ust. 4 pkt 9 updop.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na pytanie Czytelnika należy rozpocząć od tego, że przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne. Interpretując ten przepis dosłownie, należałoby dojść do wniosku, że przychodem podatnika jest cała kwota brutto, którą otrzymuje na przykład z tytułu dokonywanej sprzedaży. Aby jednak wyeliminować taką sytuację, ustawodawca wprowadził przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, który zawiera wyłączenie z obowiązku opodatkowania dotyczące należnego podatku od towarów i usług.
W związku z tym nie budzi wątpliwości, że w przypadku dokonywania w kraju sprzedaży i otrzymywania z jej tytułu zapłaty w kwocie brutto, zawierającej należny podatek od towarów i usług, jako przychód podatkowy powinna zostać potraktowana jedynie kwota netto zapłaty.
Wątpliwości podatników budziła natomiast sytuacja, która mogła powstać, gdy są oni zarejestrowani dla celów podatku od wartości dodanej (VAT) w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej i tam płacą ten podatek, który również otrzymują w kwocie należności brutto. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza bowiem z kategorii przychodów jedynie podatek od towarów i usług. Traktując jednak przepis art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dosłownie, należałoby uznać, iż dotyczy on jedynie polskiego VAT, gdyż jedynie ten podatek posiada nazwę „podatek od towarów i usług”. W innych krajach VAT nazywa się bowiem inaczej, a właściwym uregulowaniem byłoby określenie, iż wyłączony z opodatkowania jest należny podatek od towarów i usług oraz należny podatek od wartości dodanej, zapłacony na przykład w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej.
W związku z niejasną sytuacją wielu podatników w powyższej kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Finansów. W piśmie stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską Ministerstwo Finansów 24 listopada 2005 r. wyjaśniło, że:
W polskim systemie prawnym podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest odpowiednikiem podatku od wartości dodanej, funkcjonującego w innych państwach Unii Europejskiej. (…)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK