| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować raporty dobowe z kas rejestrujących

Jak ewidencjonować raporty dobowe z kas rejestrujących

Czy w ewidencji sprzedaży VAT należy wpisywać co dzień raporty dobowe z kas fiskalnych, czy wystarczy na koniec miesiąca wpisać do ewidencji z każdej kasy raport okresowy miesięczny, a następnie zaksięgować jako zestawienie sprzedaży do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

RADA
Raportów kasowych nie ma potrzeby w ogóle zapisywać w ewidencji sprzedaży VAT. Natomiast zapisu w kpir można dokonywać raz w miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Czynni podatnicy VAT, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku, obowiązani są prowadzić pełną ewidencję zawierającą:
• kwoty, co do których przysługuje odliczenie podatku VAT, oraz kwoty, co do których odliczenie nie przysługuje,
• dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
• wysokość podatku należnego,
• kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz
• kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także
• inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej wynika z art. 111 ustawy o VAT w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku zaewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej (rejestrującej) podatnik nie jest już zobowiązany do odnotowania tego obrotu również w ewidencji sprzedaży.
WAŻNE!
Ewidencja prowadzona za pośrednictwem kasy rejestrującej jest odrębną ewidencją, ale prowadzoną również dla celów podatku od towarów i usług i zawierającą wszystkie istotne elementy, niezbędne do ustalenia wysokości opodatkowania. Dlatego też należy uznać, że nie ma konieczności powtarzania zapisów jednego zdarzenia gospodarczego w dwóch różnych ewidencjach prowadzonych dla celów VAT.
W ten sam sposób wypowiedział się Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w wyjaśnieniu z 18 lutego 2004 r. (PD3.3-443-2/04), gdzie uznał on, że „raporty fiskalne sporządzane zarówno za dany dzień, jak i za okres miesięczny stanowią wydruki prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej odrębnej ewidencji – nie muszą być zatem dodatkowo ewidencjonowane w rejestrach sprzedaży VAT”.
Podatek dochodowy
Jeśli natomiast chodzi o sposób ujmowania obrotu zarejestrowanego za pomocą kasy fiskalnej w księdze przychodów i rozchodów, należy przywołać § 20 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, który nakłada obowiązek dokonywania zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK