| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować raporty dobowe z kas rejestrujących

Jak ewidencjonować raporty dobowe z kas rejestrujących

Czy w ewidencji sprzedaży VAT należy wpisywać co dzień raporty dobowe z kas fiskalnych, czy wystarczy na koniec miesiąca wpisać do ewidencji z każdej kasy raport okresowy miesięczny, a następnie zaksięgować jako zestawienie sprzedaży do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

RADA
Raportów kasowych nie ma potrzeby w ogóle zapisywać w ewidencji sprzedaży VAT. Natomiast zapisu w kpir można dokonywać raz w miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Czynni podatnicy VAT, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku, obowiązani są prowadzić pełną ewidencję zawierającą:
• kwoty, co do których przysługuje odliczenie podatku VAT, oraz kwoty, co do których odliczenie nie przysługuje,
• dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
• wysokość podatku należnego,
• kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz
• kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także
• inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej wynika z art. 111 ustawy o VAT w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku zaewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej (rejestrującej) podatnik nie jest już zobowiązany do odnotowania tego obrotu również w ewidencji sprzedaży.
WAŻNE!
Ewidencja prowadzona za pośrednictwem kasy rejestrującej jest odrębną ewidencją, ale prowadzoną również dla celów podatku od towarów i usług i zawierającą wszystkie istotne elementy, niezbędne do ustalenia wysokości opodatkowania. Dlatego też należy uznać, że nie ma konieczności powtarzania zapisów jednego zdarzenia gospodarczego w dwóch różnych ewidencjach prowadzonych dla celów VAT.
W ten sam sposób wypowiedział się Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w wyjaśnieniu z 18 lutego 2004 r. (PD3.3-443-2/04), gdzie uznał on, że „raporty fiskalne sporządzane zarówno za dany dzień, jak i za okres miesięczny stanowią wydruki prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej odrębnej ewidencji – nie muszą być zatem dodatkowo ewidencjonowane w rejestrach sprzedaży VAT”.
Podatek dochodowy
Jeśli natomiast chodzi o sposób ujmowania obrotu zarejestrowanego za pomocą kasy fiskalnej w księdze przychodów i rozchodów, należy przywołać § 20 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, który nakłada obowiązek dokonywania zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK