| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w deklaracji import usług zwolnionych z VAT

Jak rozliczyć w deklaracji import usług zwolnionych z VAT

Nasza firma zakupiła ubezpieczenie w Unii. Potraktowaliśmy to jako import usług i wystawiliśmy fakturę wewnętrzną na stawkę zwolnioną. Jak należy rozliczyć tę transakcję w deklaracji VAT-7?

RADA
Import usługi ubezpieczeniowej należy wykazać wyłącznie w poz. 34 deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE
Opodatkowanie importu usług charakteryzuje się tym, że nabywca usługi (usługobiorca) traktowany jest jako podatnik z tytułu świadczenia usług, których jest odbiorcą i których miejscem opodatkowania jest terytorium siedziby tego podatnika (usługobiorcy).
Czynnością opodatkowaną, z tytułu której podatnik powinien rozliczyć podatek do importu usług, jest więc faktycznie świadczenie określonej usługi. Nie zmienia tego fakt, że podatnikiem jest usługobiorca tej usługi.
Z tego między innymi powodu podatnik ma możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT, które przysługuje również podatnikom opodatkowanym z tytułu świadczenia takich usług na terytorium kraju.
Wskazać przy tym należy, że ze względu na fakt objęcia importu usług opodatkowaniem VAT podatnicy zobowiązani są wykazywać w składanych deklaracjach VAT-7 podstawę opodatkowania i należny podatek z tytułu importu usług.
Podstawa opodatkowania oraz należny podatek VAT z tytułu importu usług wykazywane są w pozycjach 34 i 35 formularza VAT-7. Ze względu natomiast na fakt, że podatnikowi przysługuje zwolnienie od podatku VAT z tytułu czynności będącej przedmiotem importu usług, w polu 35 deklaracji nie zostanie wpisana kwota podatku należnego.
WAŻNE!
Wskazać również należy, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi tego podatku przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dotyczy to również importu usług, gdyż podatek należny z tytułu importu usług uznawany jest jednocześnie za podatek naliczony, co do którego istnieje możliwość odliczenia (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
Przykładowo więc, gdyby z tytułu przedstawionej transakcji Czytelnik naliczył podatek należny z tytułu importu usług w wysokości 22%, podatek ten zostałby wykazany w deklaracji jednocześnie jako podatek należny (pole 35 deklaracji VAT-7) oraz jako podatek naliczony (pole 47 deklaracji VAT-7). Zakładając, że usługi nabyte związane byłyby z czynnościami opodatkowanymi, Czytelnik nie poniósłby ekonomicznego ciężaru opodatkowania importu usług.
Skoro przedstawiony przez Czytelnika import usług jest zwolniony od podatku, jego podstawa opodatkowania (kwota netto) będzie wykazana w polu 34 deklaracji VAT-7, natomiast w polu 35 wpisane zostanie „0”. Po stronie podatku naliczonego nie ma potrzeby wykazywać wartości netto podstawy opodatkowania, gdyż – jak wynika z objaśnień do deklaracji w części D – w tej części wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponieważ w tym przypadku prawo do odliczenia nie przysługuje, to nie ma potrzeby wykazywania tej kwoty.

• art. 27 ust. 4 pkt 4, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Marcin Sikora
doradca podatkowy


reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »