| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w deklaracji import usług zwolnionych z VAT

Jak rozliczyć w deklaracji import usług zwolnionych z VAT

Nasza firma zakupiła ubezpieczenie w Unii. Potraktowaliśmy to jako import usług i wystawiliśmy fakturę wewnętrzną na stawkę zwolnioną. Jak należy rozliczyć tę transakcję w deklaracji VAT-7?

RADA
Import usługi ubezpieczeniowej należy wykazać wyłącznie w poz. 34 deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE
Opodatkowanie importu usług charakteryzuje się tym, że nabywca usługi (usługobiorca) traktowany jest jako podatnik z tytułu świadczenia usług, których jest odbiorcą i których miejscem opodatkowania jest terytorium siedziby tego podatnika (usługobiorcy).
Czynnością opodatkowaną, z tytułu której podatnik powinien rozliczyć podatek do importu usług, jest więc faktycznie świadczenie określonej usługi. Nie zmienia tego fakt, że podatnikiem jest usługobiorca tej usługi.
Z tego między innymi powodu podatnik ma możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT, które przysługuje również podatnikom opodatkowanym z tytułu świadczenia takich usług na terytorium kraju.
Wskazać przy tym należy, że ze względu na fakt objęcia importu usług opodatkowaniem VAT podatnicy zobowiązani są wykazywać w składanych deklaracjach VAT-7 podstawę opodatkowania i należny podatek z tytułu importu usług.
Podstawa opodatkowania oraz należny podatek VAT z tytułu importu usług wykazywane są w pozycjach 34 i 35 formularza VAT-7. Ze względu natomiast na fakt, że podatnikowi przysługuje zwolnienie od podatku VAT z tytułu czynności będącej przedmiotem importu usług, w polu 35 deklaracji nie zostanie wpisana kwota podatku należnego.
WAŻNE!
Wskazać również należy, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi tego podatku przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dotyczy to również importu usług, gdyż podatek należny z tytułu importu usług uznawany jest jednocześnie za podatek naliczony, co do którego istnieje możliwość odliczenia (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
Przykładowo więc, gdyby z tytułu przedstawionej transakcji Czytelnik naliczył podatek należny z tytułu importu usług w wysokości 22%, podatek ten zostałby wykazany w deklaracji jednocześnie jako podatek należny (pole 35 deklaracji VAT-7) oraz jako podatek naliczony (pole 47 deklaracji VAT-7). Zakładając, że usługi nabyte związane byłyby z czynnościami opodatkowanymi, Czytelnik nie poniósłby ekonomicznego ciężaru opodatkowania importu usług.
Skoro przedstawiony przez Czytelnika import usług jest zwolniony od podatku, jego podstawa opodatkowania (kwota netto) będzie wykazana w polu 34 deklaracji VAT-7, natomiast w polu 35 wpisane zostanie „0”. Po stronie podatku naliczonego nie ma potrzeby wykazywać wartości netto podstawy opodatkowania, gdyż – jak wynika z objaśnień do deklaracji w części D – w tej części wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponieważ w tym przypadku prawo do odliczenia nie przysługuje, to nie ma potrzeby wykazywania tej kwoty.

• art. 27 ust. 4 pkt 4, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Marcin Sikora
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK