| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można przechowywać kopie faktur w formie zapisu elektronicznego

Czy można przechowywać kopie faktur w formie zapisu elektronicznego

Gmina zakupiła przenośne urządzenie do drukowania faktur. Urządzenie to drukuje tylko oryginał faktury, który otrzymuje nabywca. Kopie faktur można następnie przegrać na komputer stacjonarny i wydrukować lub przechowywać w formie zapisu elektronicznego. Czy kopie faktur mogą być przechowywane tylko w formie zapisu elektronicznego, czy też istnieje obowiązek przechowywania ich jako dokumentu papierowego?

RADA
Żaden przepis nie zakazuje, aby przechowywać kopie faktur tylko w formie elektronicznej. Decydując się jednak na takie postępowanie, powinni Państwo spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy je w uzasadnieniu. Należy jednak pamiętać, że część organów podatkowych zajmuje odmienne stanowisko w tej sprawie.

UZASADNIENIE
Przepisy zobowiązują podatników do przechowywania oryginałów i kopii faktur oraz faktur korygujących. Zobowiazują także do przechowywania duplikatów tych dokumentów. Faktury należy przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.
W Państwa przypadku nośnik z elektronicznie wystawionymi kopiami faktur powinien być przechowywany wraz z całą dokumentacją dotyczącą danego okresu rozliczeniowego. Oprogramowanie powinno zapewniać, że zapis elektroniczny, stanowiący kopię faktury dokumentującej sprzedaż towaru lub świadczenie usługi, nie będzie mógł być zmieniony w inny sposób niż poprzez fakturę VAT „korekta”. Oprogramowanie powinno także zapewniać możliwość natychmiastowego wydruku tej kopii. Ponieważ kopie faktur wystawiane są wyłącznie na użytek podmiotu wystawiającego i nie są przesyłane kontrahentowi (otrzymuje on fakturę w formie papierowej), po spełnieniu przez Państwa powyższych warunków, możecie wystawiać i przechowywać kopie faktury w formie elektronicznej. Ponieważ podpis wystawcy nie jest obecnie obligatoryjnym elementem faktury VAT, wydruk papierowy kopii faktury VAT bez podpisu wystawcy nie różni się niczym od kopii faktury przedstawiającej te same dane w formie elektronicznej.
Jeżeli stosowany przez Państwa zintegrowany system zarządzania gwarantuje zachowanie wymogów odnoszących się do kopii faktur w formie elektronicznej, wówczas wystawianie i przechowywanie przez podatnika kopii faktur dokumentujących sprzedaż w drodze elektronicznej nie jest zabronione przez polskie prawo podatkowe.
Zagrożenia
Niektóre organy podatkowe negatywnie wypowiadają się w kwestii możliwości przechowywania kopii faktur w formie elektronicznej. Część z nich pozwala jednak na przechowywanie faktur w tej formie jedynie dodatkowo, oprócz przechowywania dokumentów w formie papierowej (patrz pismo Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach, nr IIUSPP/443/25/04B/3144/05).
Ponieważ jednak przepisy nie regulują wprost tej kwestii, to należy się liczyć z możliwością odmiennej interpretacji tego zagadnienia przez Państwa urząd skarbowy. Dlatego najbezpieczniejsze dla Państwa będzie wystąpienie z wnioskiem o interpretację w tej sprawie do swojego urzędu skarbowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK