| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy transakcja udokumentowana fakturą VAT musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej

Czy transakcja udokumentowana fakturą VAT musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej

Czy każdorazowe dokumentowanie sprzedaży usługi (modernizacji sprzętu AGD) wykonywanej przez czynnego podatnika VAT na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami VAT zwolni podatnika z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Działalność rozpoczynamy od maja 2006 r.

RADA
Tak, w tym przypadku można korzystać ze zwolnienia. Każda transakcja będzie bowiem dokumentowana fakturą. Warunkiem jest, aby w tym roku dokonali Państwo mniej niż 50 takich transakcji. Natomiast liczba klientów indywidualnych nie może przekroczyć 20.

UZASADNIENIE
Do 31 grudnia 2006 r. w Państwa przypadku można korzystać ze zwolnienia, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
• każda sprzedaż będzie dokumentowana fakturą, w której zawarte będą m.in. dane identyfikujące odbiorcę oraz jego podpis,
• liczba wszystkich dokonanych operacji sprzedaży usług, podlegających ewidencjonowaniu, w 2006 r. nie przekroczy 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie będzie mniejsza niż 20.
Gdy natomiast przewidywana ilość świadczonych usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy ustalony limit, w celu uniknięcia wprowadzenia kasy fiskalnej można skorzystać z innego zwolnienia. W tym przypadku konieczne jest, aby klient nieprowadzący działalności gospodarczej płacił za usługę modernizacji w całości za pośrednictwem poczty lub banku na Państwa rachunek bankowy.
WAŻNE!
Powyższe zwolnienie nie ustala żadnych limitów ze względu na ilość takich transakcji w danym okresie. Z dowodu opłaty pocztowej lub bankowej musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnej transakcji opłata dotyczy.
Można również korzystać ze zwolnienia ze względu na obrót, pod warunkiem że nie przekroczy on kwoty 20 000 zł w trakcie roku.

• § 2 pkt 2 w związku z poz. 41 i 44 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 51, poz. 375

Barbara Pyzel
konsultant podatkowy w BDO Polska
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »