| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku a zaliczka na podatek dochodowy

Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku a zaliczka na podatek dochodowy

Nasz zakład pracy wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?

Nie. Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W takim przypadku zakład pracy powinien wypłacić spadkobiercom zmarłego pracownika wynagrodzenie bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (tj. w kwocie brutto).
Zgodnie z art. 631 § 2 Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata należności po zmarłym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazane w art. 631 § 2 k.p. wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku stało się częścią spadku i zostało wypłacone spadkobiercom na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dochody ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie występują w przedstawionej przez płatnika sytuacji. W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto, tj. bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku składania w urzędzie skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.

PODSTAWY PRAWNE
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398)
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK