| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku a zaliczka na podatek dochodowy

Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku a zaliczka na podatek dochodowy

Nasz zakład pracy wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?

Nie. Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W takim przypadku zakład pracy powinien wypłacić spadkobiercom zmarłego pracownika wynagrodzenie bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (tj. w kwocie brutto).
Zgodnie z art. 631 § 2 Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata należności po zmarłym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazane w art. 631 § 2 k.p. wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku stało się częścią spadku i zostało wypłacone spadkobiercom na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dochody ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie występują w przedstawionej przez płatnika sytuacji. W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto, tj. bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku składania w urzędzie skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.

PODSTAWY PRAWNE
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398)
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »