| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty zwrotne

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty zwrotne

W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy przewidzieli możliwość wnoszenia dopłat bez konieczności zmiany umowy spółki. Dopłaty te, zgodnie z postanowieniami umowy, mogą być zwracane. Jak należy ująć w księgach rachunkowych operacje gospodarcze związane z wpłatą i zwrotem dopłat?

RADA
W księgach rachunkowych dopłaty wspólników ujmuje się w kapitałach własnych na koncie „Kapitał rezerwowy z tytułu dopłat” – dopóki nie zostaną rozliczone według ustalonego celu, tj. przeniesione np. na kapitał zapasowy lub na pokrycie straty. Gdy dopłata spełnia warunki określone w Kodeksie spółek handlowych może być zwrócona wspólnikom.

UZASADNIENIE
Zasady wnoszenia przez wspólników dopłat zostały uregulowane w art. 177–179 Kodeksu spółek handlowych.
Obowiązek uiszczenia dopłaty powstaje, co do zasady, w wyniku uchwały wspólników, która powinna określić dokładną wysokość dopłat oraz termin ich wniesienia. Wysokość i termin wniesienia dopłat mogą zostać określone również w umowie spółki.
Jeżeli wspólnik nie uiścił dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty ustawowych odsetek.
Uiszczone dopłaty mogą być zwrócone wspólnikom. Przepisy Kodeksu spółek handlowych określiły dwie przesłanki dopuszczające zwrot wspólnikom wniesionych dopłat.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


UWAGA!
Podstawą zwrotu wniesionych dopłat może być wyłącznie uchwała wspólników, niezależnie od tego, czy to umowa spółki, czy też uchwała wspólników określiła wysokość i termin wniesienia dopłat.
Należy również pamiętać, że w przypadku gdy spółka nie dokona zwrotu dopłat w ustalonym terminie, ma obowiązek zapłacenia ustawowych odsetek za zwłokę.
Zasady ewidencji dopłat zostały uregulowane przepisami art. 36 ust. 2e ustawy o rachunkowości. Dopłaty należy ujmować w odrębnej pozycji pasywów bilansu jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników – do momentu ich rozliczenia. Dopłaty należne, ale niewniesione, wykazuje się w pozycji „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego (wielkość ujemna)”.
Przykład
Wspólnicy ALFA Sp. z o.o. w umowie spółki zawarli obowiązek uiszczenia dopłat. Każdy ze wspólników posiada po 50% udziału w kapitale zakładowym. W styczniu 2005 r. zmienili umowę spółki, w której zostały określone: wysokość i termin wniesienia dopłat. Zmiana umowy spółki została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Łączna kwota dopłat wynosiła 100 000 zł i należało ją wpłacić do końca marca 2005 r.
Wspólnik A w lutym 2005 r. wpłacił 20 000 zł, a pozostałą kwotę – 30 000 zł w maju 2005 r.
Wspólnik B w marcu 2005 r. wpłacił 50 000 zł.
W listopadzie 2005 r. wspólnicy podjęli uchwałę o zwrocie wpłaconych dopłat. Uchwała została ogłoszona w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” w grudniu 2005 r. Spółka dokonała w kwietniu 2006 r. zwrotu dopłat na rachunki bankowe wspólników.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK