| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przekazywanie wizytówek z logo firmy podlega VAT

Czy przekazywanie wizytówek z logo firmy podlega VAT

Czy druk wizytówek z logo firmy powoduje obowiązek opodatkowania tych czynności? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić VAT należny od ich przekazania?

RADA
Sam zakup usługi drukowania nie powoduje obowiązku opodatkowania tych czynności. Nie należy wystawić faktury VAT wewnętrznej i odprowadzić należnego podatku.

UZASADNIENIE
Nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem podlega, co do zasady, opodatkowaniu VAT. Czynności te podlegają opodatkowaniu, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Z brzmienia powyższych przepisów nie wynika, aby przekazanie przez podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy podlegało opodatkowaniu VAT. Czynności te są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Mają związek z przychodem i w swej istocie wiążą się z działalnością gospodarczą podatnika. Według urzędu, gdy nie przekazujemy prezentów o małej wartości lub próbek na cele reprezentacji i reklamy, jesteśmy zobowiązani naliczyć VAT.
WAŻNE!
Organy podatkowe uznają, że czynności nieodpłatne nie podlegają opodatkowaniu VAT tylko w przypadku, gdy przekazywane są prezenty o małej wartości lub materiały drukowane albo informacyjne.
Podatnik, prowadząc działalność gospodarczą, dokonuje różnorodnych zakupów towarów i usług służących reprezentacji, tworzeniu wizerunku swojej firmy. W przedstawionym stanie faktycznym jest to zakup drukowanych wizytówek z logo firmy. Wydatki te należy uznać za związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nabywane przez spółkę towary i usługi służą reprezentacji i reklamie. Przekazywanie wizytówek ma na celu wzmocnienie wizerunku firmy. Dlatego czynności te związane są z prowadzonym przedsiębiorstwem. Zatem nie mieszczą się w regulacji art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
Jednak nawet gdy przyjmiemy interpretację organów podatkowych, aby nie popaść z nimi w konflikt, to czynności te również możemy uznać za niepodlegające opodatkowaniu VAT. Drukowane materiały reklamowe i informacyjne, do których można zaliczyć wizytówki, również nie podlegają opodatkowaniu, niezależnie od tego, na jaki cel są przeznaczane.
Mimo że czynności te nie podlegają opodatkowaniu, to przy nabyciu usług druku przysługuje prawo do odliczenia VAT (art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy).

• art. 7 ust. 2, 3, art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT,
wieloletni pracownik organów skarbowych
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »