| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy możemy złożyć wspólne zeznanie?

Czy możemy złożyć wspólne zeznanie?

W 1999 r. zakończyłem działalność opodatkowaną ryczałtem. Poinformowałem urząd skarbowy, że zawieszam działalność gospodarczą. Mimo to co roku wypełniałem PIT-28, podając przychód 0 zł. W dalszym ciągu nie wykreśliłem tej działalności z ewidencji w urzędzie miasta. Czy po tak długim czasie mogę już rozliczać się wspólnie z żoną?

NIE. Zakładając, że faktycznie cały czas figuruje pan w urzędzie skarbowym jako podatnik rozliczający się na zasadach określonych dla tzw. ryczałtu ewidencjonowanego, to nie może pan złożyć z żoną wspólnego zeznania podatkowego.
Małżonkowie, którzy co do zasady podlegają odrębnemu opodatkowaniu, mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, jeśli spełniają łącznie kilka warunków. Podstawowym jest istnienie wspólności majątkowej między małżonkami, ponadto partnerzy powinni pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, trzeci z warunków to złożenie wniosku o zastosowanie wspólnego opodatkowania.
Niestety, nie można dokonać łącznego opodatkowanie, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wyjątkiem jest tu zryczałtowane opodatkowanie m.in. przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Nie wspomina pan rodzaju prowadzonej działalności, jednak sądzę, że ten wyjątek nie ma zastosowania w pana przypadku, bowiem w roku 1999 ten rodzaj przychodów nie był wymieniany w przepisach regulujących zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek składać pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Za dany rok podatnik składa oświadczenie nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli do tej daty podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Moim zdaniem dla zastosowania wspólnego opodatkowania za rok 2004 należało do końca 2003 r. definitywnie zlikwidować prowadzoną działalność (wykreślić ją z ewidencji działalności gospodarczej) lub do 20 stycznia 2004 r. zawiadomić urząd skarbowy o wyborze opodatkowania na zasadach ogólnych.
Iwona Gibalska
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK