| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć usługi składowania na rzecz zagranicznego kontrahenta

Jak rozliczyć usługi składowania na rzecz zagranicznego kontrahenta

Z jaką stawką VAT wystawić fakturę kontrahentowi z Niemiec za wykonanie usługi składowania towaru na terytorium Polski? Towar należy do klienta niemieckiego. W jaki sposób zaksięgować VAT?

RADA
Jeżeli usługa składowania będzie opodatkowana na terytorium kraju, będziemy stosować stawkę krajową. W przypadku tych usług zasadniczo jest to 22%. Jeżeli nabywca poda numer VAT UE wydany przez państwo członkowskie inne niż Polska, usługodawca nie wykazuje kwoty podatku, bo usługa nie jest w Polsce opodatkowana.
VAT należny księguje się identycznie jak w każdym innym przypadku sprzedaży opodatkowanej, na koncie 22... „VAT należny”.

UZASADNIENIE
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym, a do takich należy zaklasyfikować usługę składowania towaru, opodatkowane są w miejscu (kraju), gdzie są faktycznie świadczone. Gdy nabywca usługi poda nam numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało mu ten numer. Muszą być spełnione jednak ustawowe warunki:
• numer VAT UE został wydany przez państwo członkowskie inne niż to, na którym została wykonana usługa. Gdy usługa została wykonana w Polsce, nabywca musi podać inny VAT UE niż polski;
• towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, gdzie zostały faktycznie wykonane;
• towary zostaną wywiezione z terytorium kraju nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi.
O zastosowaniu odpowiedniej stawki dla usługi składowania będzie decydować miejsce jej opodatkowania. Dlatego, jeśli miejscem opodatkowania będzie Polska, to usługi składowania towarów będą opodatkowane stawką podstawową 22%. Usługi te nie zostały wymienione w żadnym z załączników, określających stawki preferencyjne lub zwolnienia. Jeżeli jednak podatnik świadczyłby usługę polegającą np. na składowaniu odpadów, oznaczoną symbolem PKWiU 90.0, to – ponieważ tego typu usługa wymieniona jest w poz. 153 załącznika nr 3 ustawy – stosowałby do niej stawkę 7%.
Jeżeli jednak miejscem opodatkowania nie będzie Polska, podatnik na wystawionej przez siebie fakturze nie wykazuje stawki lub kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura taka powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej. Podatek od tej usługi powinien zostać rozliczony przez usługobiorcę w kraju, w którym nadany został jego numer, którym się posłużył. W takiej sytuacji usługodawca umieszcza na wystawionej przez siebie fakturze adnotację „podatek rozliczy nabywca”.

• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7, art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy
w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »