| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Składanie informacji CIT-ST w przypadku posiadania przez firmę kilku oddziałów

Składanie informacji CIT-ST w przypadku posiadania przez firmę kilku oddziałów

Jesteśmy firmą świadczącą usługi w zakresie ochrony osób i mienia. Firma posiada poza siedzibą główną dwa biura w terenie, a ochraniane obiekty znajdują się na terenie kilku gmin. Czy w załączniku CIT-ST mamy obowiązek wykazywać gminy, w których otwarte mamy biura, czy też wszystkie gminy, w których ochraniamy osoby lub mienie?

W ustawie z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 203, poz. 1966) ustalono, iż dochodami własnymi tych jednostek są również udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 10 ww. ustawy, jeżeli podatnik podatku dochodowego od osób prawnych posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nim osób na podstawie umowy o pracę.
W związku z powyższym, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 28 nałożony został na podatników posiadających zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwej dla ich siedziby obowiązek składania do urzędu skarbowego informacji w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.
Tryb rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, wzór i terminy składania informacji o zakładach (oddziałach) oraz liczbie osób świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) określony został rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 224, poz. 2228).
Informacja składana przez podatnika powinna zawierać m.in. wykaz jego zakładów (oddziałów), ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są one położone, a także liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach). Liczbę osób zatrudnionych w zakładzie (oddziale) ustala się, biorąc pod uwagę miejsce świadczenia pracy, wynikające z umowy o pracę, zgodnie z zasadami metodycznymi GUS.
W rozpatrywanym przypadku istotne są informacje, czy wspomniane dwa biura firmy leżą na terenie jednej gminy i województwa oraz, jakie są zapisy umów o pracę z pracownikami.
Fakt, iż pracownicy firmy ochraniają obiekty na terenie kilku gmin, a w przypadku ochrony osób przemieszczają się z nimi po terenie całego kraju, nie wpływa na sposób realizacji obowiązku wynikającego z art. 28 u.p.d.o.p. Istotne jest natomiast, czy biura firmy mogą być traktowane jako zakład (oddział) w rozumieniu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy jest to określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.
Jeśli biura firmy funkcjonują w gminach należących do różnych województw i podawane są przez pracodawcę jako miejsca świadczenia pracy przez poszczególnych pracowników, firma powinna składać dwa formularze CIT-ST i załącznik do niej CIT-ST/A. W większości przypadków informacje CIT-ST (CIT-ST/A) przekazywane są dwukrotnie w ciągu roku podatkowego (z pierwszą deklaracją CIT-2 oraz z zeznaniem rocznym CIT-8). Dodatkowe informacje trzeba natomiast przekazywać w przypadku zaistnienia w ciągu roku podatkowego zmian stanu zatrudnienia, powodujących zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, w liczbie zatrudnionych ogółem.
Rafał Ziarnicki
Podstawa prawna:
art. 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »