| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować wydatki poniesione w podróży służbowej zapłacone kartą kredytową

Jak zaksięgować wydatki poniesione w podróży służbowej zapłacone kartą kredytową

Ostatnio właściciel firmy często wyjeżdża w celach służbowych do Niemiec. Czy zakup paliwa na paragon na terenie Niemiec można uznać za koszt i zaksięgować w pkpir? Jeśli tak, to po jakim kursie? Jak postąpić w przypadku, gdy płatność dokonywana jest kartą kredytową?

RADA
Zakup paliwa za granicą może być kosztem. Można go ująć w pkpir na podstawie paragonu. Musi on jednak spełniać określone warunki (przedstawiamy je w uzasadnieniu). Określenie kursu waluty i rozliczenie różnic kursowych z tytułu pokrycia kosztu kartą kredytową zależy od tego, jaką metodę rozliczeń stosuje firma (kasową czy memoriałową). Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Koszt poniesiony z tytułu zakupu paliwa za granicą może zostać ujęty w pkpir na podstawie paragonu lub dowodu kasowego, jeśli spełnia określone warunki. Dokumenty te muszą zawierać:
• datę,
• oznaczenie jednostki dokonującej sprzedaży,
• ilość,
• cenę jednostkową,
• wartość zakupu,
• nazwisko przedsiębiorcy, adres oraz przedmiot zakupu wpisane na odwrocie paragonu.
Wydatek poniesiony w walucie obcej, zapłacony kartą kredytową, stanowi koszt. Jego wycena zależy od tego, jaką metodę rozliczania kosztów stosuje podatnik. Jeżeli podatnik stosuje metodę kasową, to koszt powstanie w dniu zapłaty. Będzie to dzień, w którym bank obciąży konto właściciela karty z tytułu dokonania tego zakupu. W tej sytuacji nie wystąpią więc różnice kursowe. Natomiast jeśli podatnik rozlicza koszty metodą memoriałową, powinien postąpić w sposób prezentowany poniżej.
Najpierw na podstawie paragonu uwzględnić koszt w księdze i przeliczyć go według kursu średniego NBP na dzień wystawienia paragonu. Następnie powinien skorygować wartość tego kosztu o różnice kursowe. Powstaną one pomiędzy dniem zarachowania kosztu a dniem obciążenia przez bank konta podatnika. W celu ustalenia tej różnicy należy dokonać przeliczenia kosztu według kursu średniego NBP na dzień jego zarachowania oraz według kursu sprzedaży walut na dzień obciążenia konta, ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik.
PRZYKŁAD
Pan Stanisław jest przedsiębiorcą. Prowadzi ewidencję w formie pkpir. Tak zwane pozostałe koszty rozlicza metodą memoriałową. W kwietniu odbył 2-dniową podróż służbową do Berlina. Wykorzystał w tym celu samochód firmowy. W czasie tej podróży kupił paliwo o wartości 70 euro. Zakup ten został udokumentowany paragonem (data wystawienia – 24 kwietnia 2006 r.) i opłacony przy użyciu karty kredytowej. Średni kurs NBP na dzień 24 kwietnia 2006 r. wynosił: 3,9134 zł. W tej dacie zaksięgowano więc koszt w wysokości 273,94 zł (70 euro x 3,9134 zł). Bank obciążył konto pana Marka z tytułu tej zapłaty 27 kwietnia 2006 r. 27 kwietnia 2006 r. kurs sprzedaży euro (zastosowany przez bank, w którym pan Marek posiada konto) wyniósł 3,9444 zł. Pan Marek faktycznie zapłacił więc za paliwo 276,11 zł. Powstałe różnice kursowe w wysokości 2,17 zł (276,11 zł – 273,94 zł) zostały zaksięgowane w pkpir w kolumnie 14.

• art. 22 ust. 1 i ust. 4–6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• § 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką, właścicielka kancelarii podatkowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK