| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawkę VAT zastosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynków

Jaką stawkę VAT zastosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynków

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wykonywania prac porządkowych wewnątrz budynków mieszkalnych, jak również na zewnątrz tych budynków. Jaką stawkę powinnam stosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynku (zamiatanie chodników itp.)?

RADA
Stawka podatku VAT na usługi porządkowe prowadzone na zewnątrz budynków wynosi 7%. Według PKWiU prace te wchodzą w zakres grupy 90 i podgrupy 90.03.Z, dla których, zgodnie z poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy, stosowana jest właśnie stawka 7%.

UZASADNIENIE
Według PKWiU prace porządkowe wchodzą w zakres grupy 90 i podgrupy 90.03.Z, dla których stosowana jest stawka 7%.
Wynika to bezpośrednio z przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o VAT. Ustawodawca przewidział dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawkę podatku VAT w wysokości 7%. W poz. 153 załącznika wymienione zostały usługi gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (PKWiU 90.0).
Zatem, usługi świadczone przez Czytelniczkę, sklasyfikowane w grupowaniu statystycznym PKWiU 90.03.Z, podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług 7%.

• art. 41 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT,
pracownik redakcji
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »