| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi dostępu do Internetu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zwolnione z VAT

Czy usługi dostępu do Internetu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zwolnione z VAT

Firma dostarcza usługi dostępu do sieci internetowej w ramach własnej sieci internetowej. Jaką stawkę VAT należy stosować do usług dostępu do Internetu dla osób fizycznych (podmiotów gospodarczych) prowadzących działalność gospodarczą?

 W załączniku nr 4 usługi dostępu do Internetu są zwolnione dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy wynika z tego, że dla osób prowadzących działalność gospodarczą należy stosować stawkę VAT 22%? TP S.A. w wewnętrznym regulaminie uzależnia zastosowanie stawki VAT od rodzaju wpisu rejestracyjnego firmy: jeżeli w ewidencji działalności gospodarczej – usługa zw., jeżeli w KRS – 22%.
Usługi dostępu do Internetu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z wyjątkiem działalności na dostęp szerokopasmowy, są zwolnione z VAT.
W poz. 14 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zostało wprowadzone zwolnienie z VAT usług na dostęp do Internetu dla użytkowników indywidualnych.
Opodatkowaniu stawką podstawową 22% podlegają jednak:
• usługi na dostęp do Internetu świadczone na rzecz innych podmiotów niż użytkownicy indywidualni (firmy), oraz
• usługi na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na dostęp szerokopasmowy.
Usługi na dostęp do Internetu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą inną niż działalność gospodarcza na dostęp szerokopasmowy są zatem zwolnione z VAT.
Uważam, że warto zawrzeć w umowie oświadczenie osoby fizycznej, czy wykonuje usługi dostępu szerokopasmowego, czy też nie, i od tego uzależniać stosowaną stawkę lub zwolnienie.
Praktyka uzależniania stosowanej stawki od wpisu do ewidencji lub do KRS wynika prawdopodobnie z charakteru tych rejestrów. W ewidencji działalności gospodarczej są bowiem wpisywani wyłącznie przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy z natury spełniają definicję „użytkownik indywidualny”. Natomiast w KRS są wpisywane spółki prawa handlowego, których z natury nie można uznać za „użytkownika indywidualnego”.
W przypadku użytkownika indywidualnego wpisanego do rejestru działalności gospodarczej należy jeszcze uzyskać informację, że działalność ta nie jest działalnością na dostęp szerokopasmowy. Dopiero te dwie informacje są wystarczające do uznania danej usługi za zwolnioną z VAT. W umowie z użytkownikiem indywidualnym należałoby zawrzeć stosowne oświadczenie, np.:
Użytkownik oświadcza, że jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w ewidencji działalności gospodarczej i będzie użytkował świadczone przez usługodawcę usługi dostępu do Internetu jako użytkownik indywidualny.
Użytkownik oświadcza również, że nie prowadzi działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy.
Użytkownik zobowiązuje się poinformować usługodawcę o zmianach wyżej wymienionych danych w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały zmiany.
• art. 43, poz. 14 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Ewa Sławińska
prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »