| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zaliczkę przy nabyciu usług prawniczych z UE

Jak rozliczyć zaliczkę przy nabyciu usług prawniczych z UE

Nasza firma zleciła kancelarii prawnej w Niemczech wniesienie pozwu do sądu w sprawie kontrahenta, który zalega nam z zapłatą. Od kancelarii otrzymaliśmy potwierdzenie za wniesioną przez nas zaliczkę - coś w rodzaju rachunku. Czy to prawda, że to ja powinnam rozliczyć VAT od nabytej usługi prawniczej? Jeżeli tak, to czy już teraz powinnam opodatkować zapłaconą zaliczkę?

WAŻNE!
Każda zapłata powoduje powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy z chwilą jej otrzymania.
W pytaniu nie podaje Pani, kiedy dokładnie została zapłacona zaliczka. Nie później niż 7. dnia od dnia jej zapłaty powinna była Pani wystawić fakturę wewnętrzną z naliczonym na niej podatkiem od towarów i usług.
Warto podkreślić, że naliczony przez Panią podatek należny jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu. Jeżeli nie wykaże Pani podatku naliczonego w deklaracji za ten sam miesiąc, w którym zostanie wykazany podatek należny, może to Pani jeszcze zrobić w deklaracji za następny miesiąc.
Podsumowując, należy stwierdzić, że z pytania nie wynika, aby w opisanym przez Panią przypadku można było mówić o stałej obsłudze prawnej Pani firmy przez niemiecką kancelarię adwokacką. Jest to z ich strony usługa jednorazowa. Dlatego też nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług stałej obsługi prawnej.
Jeżeli jednak mielibyśmy do czynienia z tym typem usług, to ponieważ obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, to termin rozliczenia VAT od zaliczki będzie faktycznie taki sam.

• art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
ekspert w zakresie VAT, pracownik redakcji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK