| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku pracowników

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku pracowników

Postanowiliśmy, że w 50% sfinansujemy wczasy wakacyjne naszych pracowników. Wczasy będą wykupywane przez naszą firmę w biurze podróży. Połowę należności pracownik będzie nam zwracał. Drugą połowę otrzyma nieodpłatnie. Jak opodatkować tę transakcję? Biuro podróży wystawia nam fakturę VAT marża.

RADA
Usługa w części nieodpłatna nie będzie podlegała opodatkowaniu. Natomiast część odpłatna będzie opodatkowana VAT, gdy nie będziemy uprawnieni do zastosowania procedury marży.

UZASADNIENIE
Opodatkowaniu VAT podlega, co do zasady, odpłatne świadczenie usług. Jednak w niektórych przypadkach z odpłatnymi usługami zrównano również nieodpłatne w całości lub w części świadczenie usług. Jest to równoznaczne z obowiązkiem opodatkowania VAT takiej czynności. Jednak aby uznać nieodpłatne świadczenie za odpłatne świadczenie usług, muszą zostać spełnione poniższe warunki:
1) usługi są świadczone na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
2) usługi przekazano na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
3) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Przekazywane pracownikom, w części finansowane przez Państwa firmę, wczasy na pewno są świadczeniem niezwiązanym z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ponadto jest to świadczenie na cele osobiste podatnika. Oznacza to, że pierwsze dwa warunki zostały spełnione. Jednak, jak Państwo wspominacie, biuro podróży wystawi Wam fakturę VAT marża. Dlatego nie będzie Wam przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Ponieważ ostatni warunek nie został spełniony, nieodpłatnego świadczenia nie można zrównać z odpłatnym świadczeniem usług. Dlatego w tej części czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu.
Również od części odpłatnej usługi nie będziecie naliczać VAT, gdy zostaną spełnione poniższe warunki. Nabywacie usługi turystyczne, opodatkowane „w systemie marży”. Następnie odprzedajecie te usługi swoim pracownikom (za częściową odpłatnością).
Możecie w tym przypadku również zastosować procedurę marży (pismo z 30 września 2005 r. Opolskiego, Urzędu Skarbowego, nr PP/443-121-2-BS/05). Nie będziecie opodatkowywać czynności odpłatnej, gdy spełnicie poniższe warunki:
1) macie siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działacie na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywacie towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK