| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zakwalifikować reklamę świetlną

Jak zakwalifikować reklamę świetlną

Do której grupy środków trwałych należy zakwalifikować umieszczoną na ścianie budynku reklamę świetlną zawierającą napis o treści reklamowo-informacyjnej składający się z podświetlonych liter przestrzennych. Jaką stawkę należy przyjąć do odpisów amortyzacyjnych?

RADA
Tego typu reklamę świetlną należy zakwalifikować do grupy „Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie” określonej w KŚT. Do celów podatkowych należy stosować 20-procentową stawkę amortyzacji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Jeżeli reklama świetlna spełnia definicję środka trwałego, należy ją zaliczyć do rzeczowych aktywów trwałych i amortyzować.
Z opisu nie wynika wprost, czy jednostka wykorzystuje powierzchnię reklamową bezpośrednio na własne potrzeby, czy wynajmuje ją innej jednostce. Jednak w obu przypadkach – jeżeli reklama spełnia pozostałe dwa warunki definicji środków trwałych – powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych jako środek trwały. Z charakteru reklamy typu bill-board (również świetlny) wynika, że są one używane dłużej niż rok, dlatego nie ulega wątpliwości, że klasyfikacja taka jest poprawna.
Amortyzację przyjętych środków trwałych rozpoczynamy, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.
Z kolei według przepisów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonujemy począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji.
Jeżeli wartość środka trwałego nie przekracza 3500 zł, to można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Taką możliwość dają tylko przepisy podatkowe, ponieważ z punktu widzenia ustawy o rachunkowości istotna jest długość używania środka trwałego na własne potrzeby oraz jego kompletność w chwili przyjęcia do używania.
W praktyce częściej stosuje się obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe i dokonuje amortyzacji od następnego miesiąca po przyjęciu środka trwałego do używania.
Stawkę amortyzacyjną dla środka trwałego, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ustalamy na podstawie okresu jego ekonomicznej użyteczności.
UWAGA!
Jeśli jednostka założy, że okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego będzie pokrywał się z okresem przyjętym do celów podatkowych, można dokonywać odpisów amortyzacyjnych z zastosowaniem stawki podatkowej.
Wysokość stawki amortyzacyjnej do celów podatkowych zależy od tego, do jakiej grupy zaliczymy dany środek trwały. W tym celu należy posłużyć się Klasyfikacją Środków Trwałych.
Klasyfikacja Środków Trwałych wyodrębnia na pierwszym szczeblu podziału 10 grup środków trwałych.

Tabela. Grupy środków trwałych
reklama

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »