| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak skorygować zapisy w pkpir i księgach rachunkowych po zmianie składki na FGŚP z mocą wsteczną

Jak skorygować zapisy w pkpir i księgach rachunkowych po zmianie składki na FGŚP z mocą wsteczną

W związku ze zmianą składki na FGŚP złożyłem w kwietniu korekty deklaracji ZUS. Kiedy skorygować zapis w pkpir? Czy składać korekty deklaracji PIT-5? Do chwili obecnej nie płaciłem zaliczek na podatek dochodowy za 2006 r., a deklaracje PIT-5 składałem od lutego.

RADA
Zapis w pkpir należy skorygować w tym miesiącu, w którym podatnik złożył deklaracje korygujące do ZUS, czyli w kwietniu. Suma kosztów wykazana za poprzednie miesiące nie uległa zmianie. Nie ma więc potrzeby korekty PIT-5. Identyczne rozwiązanie stosuje się, gdy jednostka prowadzi księgi rachunkowe (dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych).

UZASADNIENIE
Zmniejszenia kwoty składek na FGŚP za miesiące, w których je zawyżono, należy dokonać na bieżąco. Podstawą są złożone w kwietniu w ZUS deklaracje korygujące.
Wykazanie niewłaściwej kwoty składki na FGŚP nie było błędem podatnika. Zmiana stawki procentowej składki na FGŚP (z 0,15% podstawy wymiaru na 0,10%) została dokonana przez ustawę budżetową na rok 2006. Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw dopiero 2 marca 2006 r. (Dz.U. Nr 35, poz. 244). W związku z tym podatnik, składając deklaracje do ZUS za poprzednie miesiące, nie mógł znać stopy procentowej składki właściwej na 2006 r. Miał więc prawo do wykazania kwoty składek z uwzględnieniem stawki 0,15%.
WAŻNE!
Stawkę procentową składki na FGŚP z 0,15% podstawy wymiaru na 0,10% zmieniła ustawa budżetowa na rok 2006. Zmiana weszła w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2006 r.
Konieczność złożenia deklaracji korygujących do ZUS wynika z tego, że przepisy ustawy budżetowej weszły w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą wsteczną od 1 stycznia 2006 r. Oznacza to, że podatnik (płatnik) powinien skorzystać z niższej składki na FGŚP od stycznia. Wobec tego na nowo należało obliczyć wartość tej składki i wykazać w złożonych korektach deklaracji.
Zapisu korygującego kwotę wykazanych składek należy dokonać na bieżąco, czyli w tym miesiącu, w którym podatnik złożył deklaracje korygujące do ZUS. Korekta kosztów w opisanym przypadku powinna więc zostać ujęta dopiero w kwietniu. Suma kosztów wykazana za poprzednie miesiące nie uległa zmianie. Bezprzedmiotowe jest więc korygowanie złożonych deklaracji PIT-5 (lub CIT-2).

• § 12 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką, właścicielka kancelarii podatkowej
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »