| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak w rachunku zysków i strat wykazać koszty niepodatkowe

Jak w rachunku zysków i strat wykazać koszty niepodatkowe

Jestem osobą fizyczną prowadzącą pełną księgowość. Gdzie w rachunku zysków i strat należy wykazać koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów? Czy kwota kosztów na deklaracji rocznej PIT-36L i kwota kosztów wykazana w rachunku zysków i strat z tytułu działalności operacyjnej mają być równe, czy też koszty figurujące w rachunku zysków i strat będą wyższe o wartości kosztów niepodatkowych?

RADA
W rachunku zysków i strat, w wariancie porównawczym, koszty działalności operacyjnej prezentuje się w części B. Natomiast z uwagi na występujące rozbieżności między ustawą o rachunkowości i ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość kosztów wykazanych w rachunku zysków i strat będzie wyższa od wartości kosztów wykazanych w części D kol. C zeznania PIT-36L (koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów).

UZASADNIENIE
W rachunku zysków i strat są ujmowane przychody i koszty ustalone zgodnie z zasadami rachunkowości, a więc także te, które nie są uznane podatkowo.
Charakterystycznym przykładem takich kosztów są koszty wynagrodzeń pracowników wraz ze składkami na ZUS. Niezapłacone wynagrodzenie pracownika jest kosztem rachunkowym, ale na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się go za koszty uzyskania przychodów. Analogicznie sytuacja przedstawia się w odniesieniu do niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne finansowane przez płatnika składek. Jest to koszt rachunkowy, ale na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 55a updof do momentu zapłaty składek tych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
UWAGA!
Należy pamiętać, by przy sporządzaniu deklaracji PIT-36L zawsze dokonać analizy przychodów i kosztów (ustalonych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości) pod kątem przepisów podatkowych.
Jeśli osoba fizyczna, prowadząca pełną księgowość, wybrała opodatkowanie swoich dochodów 19-procentowym podatkiem liniowym, to należy pamiętać, że w tym przypadku zasady ustalania dochodu zostały określone inaczej. Osoby te sporządzają sprawozdanie finansowe, w którym – jako dochód z działalności gospodarczej – wykazuje się dochód na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Ustalony w ten sposób dochód może zostać pomniejszony jedynie o składki na ubezpieczenia społeczne, natomiast sam podatek, obliczony według liniowej 19-procentowej stawki, ulega obniżeniu jedynie o kwotę składki opłaconej na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto podatnicy mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Przy obliczaniu podatku liniowego nie przysługuje kwota wolna od podatku.
Dodatkowo podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są obowiązani dołączyć do zeznania PIT-36L sprawozdanie finansowe.

Urszula Kucypera
główna księgowa

• art. 9a ust. 2, art. 23 ust. 1 pkt 55 i 55a, art. 24 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK