| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję teren mojej działki pewnej firmie za kwotę 200 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek rejestrowania się na potrzeby VAT i składania deklaracji miesięcznych VAT-7? Czy powinienem składać deklaracje PIT-5? Czy wystarczy, jak wykażę te kwoty w rozliczeniu rocznym PIT-37 w rubryce "inne przychody"?

W przypadku wyboru przez podatnika opodatkowania na zasadach ogólnych łączy się otrzymywane z tytułu najmu dochody z innymi. Opodatkowuje się je przewidzianymi w ustawie stawkami odpowiednio 19%, 30% lub 40% zgodnie z powyżej przytoczonymi przepisami. Kwotą wolną od opodatkowania jest 2789 zł. Należy podkreślić, iż mogła ona zostać wykorzystana przez podatnika z tytułu przychodów z innych źródeł.
Jeśli natomiast podatnik nie otrzymywałby innych przychodów (dochodów) poza wynajęciem działki, wówczas ta forma opodatkowania pozwoliłaby mu na nieopodatkowanie przychodu z przedmiotowego najmu.
W tym przypadku podatnik zobowiązany jest do składania do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podatnika deklaracji PIT-5 na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. Składa się ją w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast za grudzień należy ją złożyć w terminie do dnia 20 grudnia. Ponadto do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy złożyć deklarację PIT- 36. W pozycji F1 pkt 6 należy wykazać uzyskany dochód z tytułu najmu. Deklaracja PIT-36 jest bowiem formularzem przeznaczonym m.in. dla osób uzyskujących przychody z najmu, które w ciągu roku samodzielnie odprowadzały zaliczki na podatek dochodowy.
W omawianym przypadku z braku szczegółowych informacji o podatniku nie możemy jednoznacznie uznać, która z form jest korzystniejsza.

• art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• rozporządzenie Ministra Finansów z 11 października 2005 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 204, poz. 1690
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• art. 96 ust. 3, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Joanna Mierzwińska
menedżer w dziale podatkowym System Rewident sp. z o.o.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »