| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję teren mojej działki pewnej firmie za kwotę 200 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek rejestrowania się na potrzeby VAT i składania deklaracji miesięcznych VAT-7? Czy powinienem składać deklaracje PIT-5? Czy wystarczy, jak wykażę te kwoty w rozliczeniu rocznym PIT-37 w rubryce "inne przychody"?

RADA
Nie ma Pan obowiązku rozliczenia VAT z tytułu najmu. Może Pan korzystać ze zwolnienia, ze względu na wysokość obrotów. W zakresie rozliczeń podatku dochodowego może wybrać Pan opodatkowanie w formie ryczałtu lub opodatkowanie na zasadach ogólnych (PIT-5). Przychodu z najmu nie można rozliczyć w PIT-37.

UZASADNIENIE
Należy pamiętać, że grunty w myśl przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT traktowane są jak towar. Natomiast towary będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu zasadniczo podlegają opodatkowaniu VAT. Szerokie pojęcie działalności gospodarczej zasadniczo obejmuje również najem. Jednak wynajęcie działki przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej za kwotę 200 zł miesięcznie korzysta ze zwolnienia z VAT.
Podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej z tytułu wynajmu działki może skorzystać ze zwolnienia z VAT dla podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 000 euro. Kwota ta na 2006 r. wynosi 39 200 zł. Gdy rozpoczął Pan wynajem w trakcie roku, będzie Panu przysługiwał limit proporcjonalnie mniejszy w stosunku do okresu prowadzonej działalności w trakcie 2006 r.
Jako podmiot zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 może Pan, ale nie musi składać zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli złoży Pan zgłoszenie rejestracyjne, to naczelnik zarejestruje Pana jako podatnika VAT zwolnionego.

Rozliczenie podatku dochodowego
W pierwszej kolejności przedstawię ryczałtową formę opodatkowania. Przychody (dochody) osiągane z tytułu umowy najmu mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Wysokość ryczałtu od przychodów osiąganych z tytułu najmu, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, wynosi 8,5%. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę stawka wynosi 20% przychodów. W 2006 r. będzie to kwota 15 666,40 zł.
Pamiętać przy tym należy, że przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie łączy się z dochodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu.
Podatnik, wybierając tę formę opodatkowania, powinien po zawarciu umowy najmu, ale przed osiągnięciem pierwszego przychodu zgłosić się do urzędu skarbowego w celu złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Do 31 stycznia po zakończeniu roku należy złożyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz PIT-28 z załącznikiem PIT-28/A. Ta forma opodatkowania zasadniczo jest korzystniejsza w przypadku, gdy podatnik osiąga przychody z innych źródeł, np. z umowy o pracę.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »