| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak numeru NIP na fakturze wyłącza wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Czy brak numeru NIP na fakturze wyłącza wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Zakupiliśmy od firmy słowackiej katalogi wyrobów sprzedawanych przez naszą firmę. Katalogi te są bezpłatnie przekazywane potencjalnym klientom. Otrzymaliśmy fakturę w euro, ale bez naszego numeru NIP. Jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, jak nasz kontrahent. Czy taką dostawę katalogów traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy wystawiać fakturę wewnętrzną? Czy ujmować dostawę w informacji podsumowującej?

RADA
Zakup katalogów stanowi dla Państwa wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Brak numeru NIP na fakturze nie wpływa na obowiązek samonaliczenia VAT. Należy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć tę transakcję w informacji podsumowującej.

UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że nabyli Państwo towar, który w wyniku dokonanej dostawy transportowany jest z innego niż Polska państwa członkowskiego (Słowacja). Spełniony jest zatem podstawowy warunek wystąpienia u Państwa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ust. 1 ustawy). Państwa zleceniodawcą jest firma słowacka, podatnik VAT. Również Państwo są podatnikiem VAT. Skoro tak, spełnione są pozostałe dwa warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ust. 2 ustawy).
Prowadzi to do wniosku, że nabycie przedmiotowych katalogów stanowi dla Państwa wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Ciążą zatem na Państwu następujące obowiązki:
• naliczenia VAT należnego,
• wystawienia faktury wewnętrznej,
• ujęcia tej transakcji w informacji VAT UE.
Nie ma znaczenia fakt, iż otrzymana przez Państwa faktura nie zawiera waszego numeru NIP. Przepisy nie przewidują, aby wskazanie takiego numeru na fakturze otrzymanej od unijnego dostawcy było warunkiem wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów u polskiego podatnika.
Powyższy wniosek potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach. Przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowe- go w Kędzierzynie-Koźlu z 19 maja 2005 r. (sygn. PP/406-37/ME/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/), w którym organ podatkowy wyjaśnił, że „wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia nie jest uzależnione od wykazania w fakturze numeru VAT UE kontrahentów”.

• art. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »