| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można odliczyć VAT z kopii dokumentu celnego

Kiedy można odliczyć VAT z kopii dokumentu celnego

Podczas sprawdzania zasadności salda rozrachunków z urzędem celnym, dotyczących kilku naszych przedpłat na VAT z roku 2003 i jednej z 2002, stwierdzono brak kilku dokumentów SAD. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy ustalono, że owe dokumenty w ogóle do nas nie przyszły. Po zwróceniu się na piśmie do urzędu celnego otrzymaliśmy potwierdzone kserokopie dokumentów SAD, za zgodność z oryginałem (data potwierdzenia 8 marca 2006 r.). Kiedy przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT?

Czytelnik będzie miał więc prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z uwierzytelnionej przez organ celny kopii dokumentu SAD, w miesiącu otrzymania tej kopii lub w miesiącu następnym. Zakładając oczywiście, że uprzednio nie otrzymał i nie posiada oryginału tego dokumentu.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego w okresie rozliczeniowym otrzymania dokumentu albo w okresie następnym, to powinien dokonać korekty deklaracji za ten okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia (miesiąc otrzymania dokumentu SAD). Korekta nie może być dokonana później niż w okresie 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

• art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Marcin Sikora
doradca podatkowy
w Kancelarii Prawno-Podatkowej
Sikora i Wspólnicy spółka komandytowa

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »