| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać cudzoziemców zatrudnionych na umowę zlecenia

Jak rozliczać cudzoziemców zatrudnionych na umowę zlecenia

Jesteśmy szkołą językową (sp. z o.o.). W sezonie wakacyjnym planujemy zatrudnienie na umowy zlecenia kilku tzw. native speakerów. Cudzoziemcy ci będą przebywać na terenie Polski w ciągu wakacji. Jak szkoła powinna opodatkować wypłacane im wynagrodzenia? Czy może dokonywać wypłaty w walucie ich krajów?

RADA
Zatrudniając cudzoziemców, szkoła jako płatnik jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat. Stawka tego podatku wynosi 20%. Może być inna – zgodna z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli wykładowcom zostanie wypłacone wynagrodzenie w walucie ich kraju, to uzyskany przez nich przychód należy przeliczyć na złote.

UZASADNIENIE
Cudzoziemcy niemieszkający w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych w Polsce, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia (ograniczony obowiązek podatkowy) (art. 3 ust. 2a updof).
Wykładowcy w szkole językowej osiągają tzw. przychody z działalności wykonywanej osobiście. Należą do nich przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane m.in. od osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej (art. 13 pkt 8 lit. a) updof). Podatek od uzyskanych w Polsce przez takie osoby przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 2 i 6–9 updof), pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 updof).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dochód zagranicznej osoby fizycznej, z którą zawarto umowę cywilnoprawną (umowę zlecenia), podlega co do zasady opodatkowaniu w Polsce podatkiem zryczałtowanym w wysokości 20% przychodu.
Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Warunkiem zastosowania stawki podatku wynikającej z takiej umowy jest uzyskanie od osoby zagranicznej certyfikatu rezydencji. Jest to zaświadczenie wydane przez administrację podatkową jej kraju, potwierdzające jej miejsce zamieszkania.
Zatrudniając cudzoziemców, szkoła jako płatnik jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat – art. 41 ust. 4 updof. Płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku (art. 42 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2 updof). Ich wpłata powinna nastąpić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek), na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla szkoły. Do końca lutego przyszłego roku szkoła będzie miała obowiązek przesłać native speakerom oraz urzędom skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienne informacje o wysokości przychodu. Powinno się je sporządzać na formularzu IFT-1R.
Jeżeli wykładowcom zostanie wypłacone wynagrodzenie w walucie ich kraju, to uzyskany przez nich przychód należy przeliczyć na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia tego wynagrodzenia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP. Jeśli natomiast bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, do przeliczenia na złote przychodu stosuje się kurs średni z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP (art. 11 ust. 4 updof).

• art. 3, 11, 29 i 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »