| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Nasza firma kupiła w kwietniu 2 automaty sprzedające, każdy po 3400 zł netto. Zakup ten zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wartość automatu nie przekracza kwoty 3500 zł. W maju zmuszeni byliśmy kupić usługę modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów w automatach w kwocie netto 1400 zł (usługa dotyczy 2 automatów). Czy powinniśmy wyksięgować z kosztów zakup automatów i zaliczyć je do środków trwałych?


Jeśli automaty nie mogły być przyjęte do używania bez wykonania usługi modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów, to wartość tych usług wpłynie na wartość początkową automatów. Przekroczy ona 3500 zł (3400 zł + 700 zł). W takiej sytuacji należałoby je uznać za środki trwałe i amortyzować, oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków koniecznych do uznania składnika majątku za środek trwały, zawartych w art. 22a ust. 1 updof. W tym przypadku do kosztów zostaną zaliczone w formie odpisów amortyzacyjnych w kolumnie 14 pkpir.
Należy pamiętać, że ważne jest także prawidłowe ustalenie ceny nabycia. W razie zakupu środka trwałego jest nią kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Do kosztów związanych z zakupem można zaliczyć m.in.: koszty montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych.

Jak orzekł NSA w wyroku z 11 września 2002 r., sygn. akt I SA/Wr 621/01, RPP 2003/3/43:
Wszystkie nakłady podatnika na składnik jego majątku, nieużywany jeszcze przez niego, dzięki którym staje się on zdatny do użytku i jest wykorzystywany jako środek trwały w jego działalności gospodarczej, niezależnie od zakresu rzeczowego tychże prac, powinny być uznane za działania ulepszające, mające wpływ na powiększenie jego wartości początkowej o sumę wydatków poniesionych na jego ulepszenie.

• art. 22 ust. 1, art. 22d ust. 1, art. 22f ust. 3, art. 22g ust. 3, art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK