| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Nasza firma kupiła w kwietniu 2 automaty sprzedające, każdy po 3400 zł netto. Zakup ten zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wartość automatu nie przekracza kwoty 3500 zł. W maju zmuszeni byliśmy kupić usługę modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów w automatach w kwocie netto 1400 zł (usługa dotyczy 2 automatów). Czy powinniśmy wyksięgować z kosztów zakup automatów i zaliczyć je do środków trwałych?

RADA
W związku z tym, że wartość kupionych usług do automatów nie przekracza 3500 zł, nie będzie skutkowała ich ulepszeniem. Nie ma też obowiązku ich wyksięgowywania z kosztów, uznania za środki trwałe i amortyzowania. Jeśli jednak automaty bez wykonania tych usług nie były kompletne i zdatne do użytku, wówczas kwota ta podwyższa ich wartość początkową. W takiej sytuacji należało uznać je za środki trwałe i amortyzować (oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków uznania składników rzeczowych za środki trwałe, jak np. okresu używania). Odpisy amortyzacyjne należy zaliczyć do kolumny 14 pkpir.

UZASADNIENIE
Firma, kupując automaty o wartości 3500 netto i niższej, może w celu rozliczenia:
• zaliczyć te składniki do środków trwałych i miesięcznie je amortyzować, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te wprowadzono do ewidencji,
• zaliczyć składniki do środków trwałych i jednorazowo je amortyzować w miesiącu oddania ich do używania albo w miesiącu następnym,
• nie zaliczać składników do środków trwałych oraz zaliczać poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do używania.
Należy się jednak zastanowić, czy automaty mogły być przyjęte do używania i zaliczone do kosztów w jeden z powyższych sposobów bez wykonania usług modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów.
Jeśli kupione usługi nie były konieczne do przyjęcia automatów do używania i zostały one oddane do używania w miesiącu zakupu, wówczas firma miała prawo do zaliczenia ich nabycia bezpośrednio do kosztów w miesiącu zakupu (np. w kwietniu). Dotyczy to sytuacji, w której byłyby one uznane za środek trwały i jednorazowo zamortyzowane lub nie zaliczono by ich do środków trwałych i obciążałyby koszty bezpośrednio. W takiej sytuacji należy je ująć w „pozostałych wydatkach” w kolumnie 14 pkpir. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 1500 zł, powinny być ujęte w ewidencji wyposażenia. Jeśli więc automaty nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i jednorazowo zamortyzowane, to ze względu na ich wartość powyżej 1500 zł należy je ująć w ewidencji wyposażenia.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Składniki majątku, których wartość początkowa przekracza 1500 zł, ujmuje się w ewidencji wyposażenia.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »