| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wypłacający odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest płatnikiem

Czy wypłacający odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest płatnikiem

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem. Zgodnie z umową o zakazie konkurencji zobowiązaliśmy się do comiesięcznego wypłacania mu określonej kwoty pieniężnej. Czy w związku z wypłacaniem tego odszkodowania powinniśmy naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?


RADA
Tak. Mimo że spółka nie jest już pracodawcą, jako płatnik obowiązana jest pobrać i odprowadzić od wypłaconego odszkodowania zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

UZASADNIENIE
Podstawą wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji są artykuły od 1011 do 1014 Kodeksu pracy. Zgodnie z przytoczonymi przepisami pracodawca i pracownik zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Umowa ta wynika więc z łączącego strony stosunku pracy, dlatego omawiane odszkodowanie jest kwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy. Tak stanowi art. 12 updof.
Przepis ten szeroko definiuje przychody ze stosunku pracy, zaliczając do nich wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne dla pracowników. Konsekwentnie do odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji należy stosować przepisy odnoszące się bezpośrednio do stosunku pracy. Oznacza to również, że mimo iż stosunek pracy ustaje, były pracodawca przy wypłacie tego typu odszkodowań ma obowiązek wypełniać obowiązki płatnika dotyczące przychodów ze stosunku pracy.
Będąc „zakładem pracy”, spółka jest obowiązana jako płatnik obliczyć i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niej przychody ze stosunku pracy (art. 31 updof).
Takie stanowisko zajął również Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu w interpretacji z 1 lutego 2006 r., sygn. PF-2/415/07/06. Stwierdzono w niej:
Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, należy wskazać, że odszkodowanie wypłacone w ramach umowy o zakazie konkurencji stanowi dochód pracownika i jako takie opodatkowane jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast dotychczasowy pracodawca, jako płatnik, obowiązany jest pobrać i odprowadzić od wypłaconego odszkodowania zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

• art. 12 i 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »